Pierwszy miesiąc Pete Hegseth – rozmowy i spotkania [MAPA]

3 tygodni temu

Analiza: Jakub Graca; opracowanie graficzne: Natalia Matiaszczyk; zebrane dane: Paweł Gawryluk

W pierwszym miesiącu urzędowania sekretarz obrony USA Pete Hegseth odbył jedną podróż zagraniczną do Europy (11-15 lutego 2025 r.). Odwiedził podczas niej: Stuttgart, gdzie mieści się m.in. siedziba Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych (EUCOM), Brukselę, gdzie wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO, oraz Polskę, gdzie złożył pierwszą jako sekretarz obrony wizytę bilateralną.

Spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli było okazją dla 31 sojuszników do tego, aby poznać stanowisko nowej administracji amerykańskiej w kwestii bezpieczeństwa euroatlantyckiego, w tym wojny na Ukrainie. Hegseth wezwał sojuszników do zwiększenia wydatków na obronność choćby do poziomu 5% PKB zgodnie z propozycją Donalda Trumpa. Podkreślił, iż priorytetem dla Waszyngtonu jest w tej chwili odstraszanie ChRL na Indo-Pacyfiku, co oznacza, iż europejskie państwa członkowskie NATO powinny przejąć odpowiedzialność za odstraszanie konwencjonalne Rosji.

W kwestii wojny na Ukrainie Hegseth powiedział, iż celem Waszyngtonu jest osiągnięcie trwałego pokoju na drodze negocjacji, przy czym poczynił cztery zastrzeżenia: uznał, iż powrót do granic Ukrainy sprzed 2014 r. jest nierealistyczny, odrzucił wizję członkostwa Kijowa w NATO, podkreślił, iż Stany Zjednoczone nie wyślą swoich wojsk na Ukrainę w ramach sił pokojowych oraz dodał, iż potencjalne siły pokojowe wysłane przez państwa europejskie nie powinny być chronione gwarancjami Artykułu V traktatu waszyngtońskiego. Zastrzeżenia te spotkały się z powszechną krytyką jako osłabianie pozycji negocjacyjnej Ukrainy względem Rosji.

Podczas wizyty w Polsce Hegseth spotkał się z ministrem obrony RP Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz prezydentem RP Andrzejem Dudą. Potwierdził silne relacje dwustronne między Warszawą a Waszyngtonem i pochwalił Polskę jako modelowego sojusznika, który wydaje na obronność najwięcej w stosunku do PKB w całym NATO. Spotkał się również z polskimi i amerykańskimi żołnierzami na terenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Oprócz wizyty w Europie Hegseth podjął w Waszyngtonie swoich odpowiedników i nie tylko z kilku państw sojuszniczych (Izrael, Jordania, Australia, Bahrajn oraz Arabia Saudyjska). Odbył również rozmowy telefoniczne z ministrami obrony kluczowych państw sojuszniczych i partnerskich na obszarze Indo-Pacyfiku (Japonia, Korea Południowa, Australia, Indie, Filipiny, Singapur, Indonezja czy Tajlandia).

Dotychczasowe spotkania i rozmowy Pete’a Hegsetha na arenie międzynarodowej potwierdzają zaangażowanie Stanów Zjednocznych w dotychczasowe relacje sojusznicze i partnerskie w trzech regionach: na Indo-Pacyfiku, w Europie (NATO) oraz na Bliskim Wschodzie. Biorąc jednak pod uwagę zasadniczą rewizję celów i założeń polityki zagranicznej USA oraz metod ich realizacji przez administrację Donalda Trumpa nie można wykluczyć istotnych korekt w postaci zmniejszenia zaangażowania wojskowego w Europie i na Bliskim Wschodzie oraz jego zwiększenia na Indo-Pacyfiku.

Idź do oryginalnego materiału