W strukturach Związku Województw RP powołano nowy zespół – Zespół Rzeczników Prasowych Województw, którego celem jest m.in. usprawnienie komunikacji pomiędzy Związkiem a rzecznikami prasowymi urzędów marszałkowskich, wypracowywanie wspólnych stanowisk oraz bieżąca wymiana informacji o działalności w poszczególnych regionach. Dzisiaj odbyło się pierwsze posiedzenie tego zespołu.
Posiedzenie otworzył dyrektor biura ZWRP, Rafał Cieślik. Następnie odbyły się wybory przewodniczącej i wiceprzewodniczącej zespołu. Jednogłośnie na przewodniczącą wybrano dr Martę Milewską – rzeczniczkę prasową Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz zastępczynię dyrektora ds. komunikacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Wiceprzewodniczącą została Beata Krzemińska – rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Tematy obrad
Planowane zmiany dotyczące mediów samorządowych
Pierwszym punktem posiedzenia było omówienie zaproponowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmian związanych z likwidacją tzw. mediów samorządowych – w ramach wdrażania Europejskiego Aktu o Wolności Mediów do polskiego prawa.
Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Środków Masowego Przekazu oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej samorządowcy wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planowanych ograniczeń. W debacie aktywnie uczestniczyły także organizacje pozarządowe i przedstawiciele środowisk akademickich.
– Ministerstwo zapowiada, iż projekt ustawy zostanie przedstawiony do wakacji i będzie poddany szerokim konsultacjom. Wstępne propozycje obejmują m.in. ograniczenie częstotliwości wydawania (do 12 numerów rocznie), obowiązek wyraźnego oznaczania tytułu jako publikacji samorządowej oraz limit nakładu (do 5% populacji danej jednostki). Jak wskazują analizy, większość samorządowych gazet i tak funkcjonuje jako miesięczniki lub kwartalniki, więc dla części wydawców nie będzie to rewolucyjna zmiana – relacjonowała dr Marta Milewska, przewodnicząca Zespołu Rzeczników Prasowych ZWRP.
Centra Integracji Cudzoziemców i walka z dezinformacją
Kolejnym punktem posiedzenia było omówienie zagadnienia dezinformacji w kontekście tzw. „Centrów Migracji Cudzoziemców”. Członkowie zespołu zaproponowali utworzenie wspólnej grupy komunikacyjnej na jednym z popularnych komunikatorów, aby usprawnić kontakt i szybciej wymieniać się informacjami, zwłaszcza przy pojawiających się wyzwaniach komunikacyjnych.
Uczestnicy spotkania podkreślili rosnącą potrzebę skoordynowanej reakcji na akcje medialno-polityczne wymierzone w działalność samorządów wojewódzkich.
Kwestia utylizacji padłych zwierząt – nowe obowiązki dla samorządów?
Poruszony został również aktualny problem związany z finansowaniem utylizacji padłych dzikich zwierząt. Jolanta Baranowska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego zwróciła uwagę na problem przerzucania kosztów takich działań na samorządy wojewódzkie, które dotąd nie były zobowiązane do ich ponoszenia.
Dotychczas odpowiedzialność spoczywała na gminach. Jednak przykład miasta Sieradz pokazuje, iż po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej to nie gmina powinna finansować tego rodzaju działania. Miasto skierowało sprawę do sądu przeciwko Urzędowi Marszałkowskiemu jako reprezentantowi Skarbu Państwa – i wygrało w drugiej instancji. Ten precedens może mieć wpływ na podejście do realizacji takich zadań w całym kraju.
– 177 gmin w regionie może nieświadomie planować w swoich budżetach środki na działania, które formalnie nie leżą w ich kompetencji. Tymczasem odpowiedzialność może spoczywać na administracji rządowej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zadeklarowało, iż „kwestia ewentualnych zmian prawnych we wskazanym zakresie zostanie poddana analizie zespołu ds. reformy łowiectwa” – wskazuje Jolanta Baranowska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Dyrektor biura ZWRP, Rafał Cieślik, zgodził się, iż temat powinien być skonsultowany z innymi zespołami działającymi w ramach Związku – m.in. z Zespołem ds. Środowiska oraz Zespołem ds. Łowiectwa.
Współpraca, wymiana doświadczeń i otwarta komunikacja
Na zakończenie spotkania podkreślono, jak istotna jest nie tylko bieżąca wymiana informacji w obrębie własnych zespołów, ale także kooperacja między województwami.
W planach jest przygotowanie materiałów informacyjnych, które będą wsparciem dla rzeczników i pomogą lepiej zrozumieć kierunki prac innych zespołów.
Jedną z propozycji było zorganizowanie spotkania stacjonarnego, które pozwoliłoby na głębszą integrację rzeczników z różnych województw.