Pierwsze komentarze po decyzji Donalda Trumpa. „Szachy 5D czy improwizacja”

news.5v.pl 1 tydzień temu
  • Amerykański minister finansów Scott Bessent wyjaśnił strategię Trumpa — ocenił, iż skłoniła ona ponad 75 państw do negocjacji
  • Inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, iż amerykański przywódca swoimi posunięciami „wykonał genialną robotę”
  • Innego zdania jest m.in. Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji w administracji Baracka Obamy. „Proszę, nie próbujcie przedstawiać tego jako jakiegoś rodzaju genialnej sztuki. To nie było to” — ocenił
  • Polski amerykanista oraz analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Kohut stwierdził, iż Trump swoim ruchem ukarał Chiny. „Szachy 5D czy improwizacja?” — zapytał
  • Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Donald Trump ogłosił w środę, iż podniesie cła nałożone na towary z Chin do 125 proc. Prezydent USA jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw. W tym czasie cła mają wynosić 10 proc.

Pierwsze komentarze po decyzji Donalda Trumpa

Premier Donald Tusk ocenił, iż „utrzymanie bliskich stosunków transatlantyckich jest wspólnym obowiązkiem Europejczyków i Amerykanów, niezależnie od tymczasowych zawirowań”. Zaapelował dalej: „wykorzystajmy więc jak najlepiej najbliższe 90 dni”.

Z kolei minister finansów Andrzej Domański przekazał, iż to „pierwszy słuszny krok w stronę deeskalacji. Mniej emocji, więcej koncentracji na wzroście gospodarczym”.

Lider chadeckiej CDU i prawdopodobny przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz określił zawieszenie amerykańskich ceł na 90 dni jako sukces jedności Europejczyków. — Ustalmy wszyscy taryfy na poziomie 0 proc. na handel transatlantycki, a wtedy problem zostanie rozwiązany — dodał Merz, cytowany przez Reutersa.

Decyzję Trumpa pochwalił inwestor i miliarder Bill Ackman, który wcześniej krytykował cła. Nazwał ją „genialnie wykonaną robotą” i „podręcznikową sztukę zawierania transakcji” i dziękując mu w imieniu wszystkich Amerykanów.

Innego zdania jest Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji w administracji Baracka Obamy. Stwierdził, iż decyzja Trumpa oznacza, iż po prostu się wycofał. „Proszę, nie próbujcie przedstawiać tego jako jakiegoś rodzaju genialnej sztuki. To nie było to” — napisał, cytując fragment dotyczący tego, iż „Trump obniża cła do 10 proc. dla większości krajów, ale uderzy mocniej w Chiny”.

Polski amerykanista oraz analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Kohut ocenił, iż „Trump zawiesza podwyżkę ceł na 90 dni, ponieważ inne państwa dobrze się sprawowały, nie szukały odwetu i chcą negocjacji”. Dodał: „nie dotyczy Chin, bo te akurat postanowiły odpowiadać, więc dostaną kolejną podwyżkę, w sumie już 125 proc. w tej kadencji. Szachy 5D czy improwizacja?”.

Z kolei Garri Kasparow, były szachowy mistrz świata, uważa, iż „jedyną polityką, jaką tu widać, jest władza”, a „rynki gwałtownie się kołyszą pod wpływem kaprysu autokraty”.

Ludzie z otoczenia Trumpa wyjaśniają jego decyzję

Jak powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu decyzji minister finansów Scott Bessent, powodem wstrzymania ceł nie był chaos i spadki na giełdzie, ale przytłaczająca liczba państw chcących negocjować warunki handlu z USA.

— Zobaczyliśmy udaną strategię negocjacyjną, którą prezydent Trump wdrożył tydzień temu. Skłoniła ona ponad 75 państw do negocjacji. To wymagało wielkiej odwagi, wielkiej odwagi, aby pozostał na kursie aż do tego momentu — stwierdził Bessent. — Jak powiedziałem mu tydzień temu w tym samym miejscu: »nie stosujcie odwetu«, a zostaniecie nagrodzeni. Więc każdy kraj na świecie chce przyjść i negocjować. Jesteśmy gotowi ich wysłuchać — dodał.

W podobnym tonie wypowiedziała się rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. — Wielu z was ewidentnie nie zrozumiało sztuki zawierania transakcji. Najwyraźniej nie dostrzegliście, co prezydent Trump próbuje zrobić — oznajmiła Karoline Leavitt.

Idź do oryginalnego materiału