Instalacja fundamentów to pierwszy krok w budowie morskich farm wiatrowych. Składają się one z monopali i mocowanych na ich szczycie elementów przejściowych, na których montuje się wieże z turbinami. W przypadku Baltic Power będzie ich 78: 76 dla wież z turbinami i dwa dla morskich stacji elektroenergetycznych.
Produkcja seryjna monopali rozpoczęła się w styczniu 2024 r. w fabryce firmy Steelwind. Ich długość może sięgać 120 m, średnica ponad 9 m, a masa 1700 ton. Na obszarze morskiej farmy wiatrowej Baltic Power dno Morza Bałtyckiego znajduje się na głębokości 30–45 m, a monopale będą wbijane choćby na ponad 40 m w grunt. Fundamenty są wykonane ze stali odpornej na działanie warunków atmosferycznych i zasolenie wód morskich. W Polsce nie ma jeszcze firm, które mogą samodzielnie produkować monopale i elementy przejściowe. Natomiast ich części, jak stal wtórna dla tych pierwszych i składowych dla drugich wytwarzane są w zakładach w Żarach, Niemodlinie i Skarżysku-Kamiennej.
Zasadnicze prace przy budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power ruszą na początku 2025 r. od instalacji fundamentów. Budowa elektrowni to wspólne przedsięwzięcie firm Orlen i Northland Power. Obiekt o mocy 1140 MW ma zostać w 2026 r. włączony do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Będzie jednym z pierwszych z turbinami o mocy 15 MW każda. Produkcja energii elektrycznej pokryje około 3% rocznego zapotrzebowania kraju, a do atmosfery nie trafi 2,8 mln ton CO2 (wyemitowanego w przypadku wytwarzania prądu w elektrowniach węglowych).
Przeczytaj także: W Gdańsku będą montowane turbiny wiatrowe dla farmy morskiej Baltica 2