Prezydent USA Donald Trump powiedział, iż w piątek odbył „bardzo, bardzo dobrą” rozmowę z premierem Markiem Carneyem i oczekuje, iż „wszystko ułoży się bardzo dobrze” między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi.
Trump wygłosił te uwagi podczas rozmowy z dziennikarzami w Białym Domu w piątkowe popołudnie. „Mark zadzwonił do mnie dziś o dziesiątej. Wydaliśmy oświadczenie. Mieliśmy bardzo, bardzo dobrą rozmowę. Teraz przechodzi przez kampanię wyborczą, zobaczymy, co się wydarzy” – powiedział Trump.
Jednak dodał, iż „absolutnie” zamierza dotrzymać obietnicy nałożenia na szeroką skalę taryf w odpowiedzi na jakiekolwiek odwetowe taryfy ze strony Kanady.
Carney wydał wcześniej oświadczenie, w którym poinformował, iż on i Trump odbyli „bardzo konstruktywną” rozmowę oraz iż „kompleksowe negocjacje dotyczące nowej relacji gospodarczej i bezpieczeństwa” mają rozpocząć się natychmiast po wyborach federalnych. „Premier i prezydent odbyli bardzo konstruktywną rozmowę na temat relacji między naszymi dwoma krajami” – powiedział Carney w oświadczeniu.
Obaj politycy rozmawiali w piątek rano przez telefon – było to ich pierwsze bezpośrednie połączenie od czasu, gdy Carney objął urząd premiera 14 marca.
Rozmowa miała miejsce po tym, jak Trump zapowiedział na początku tygodnia, iż Stany Zjednoczone nałożą 25-procentową taryfę na pojazdy produkowane poza granicami USA, począwszy od 2 kwietnia.
Carney powiedział, iż poinformował Trumpa podczas rozmowy, iż Kanada wdroży odwetowe taryfy w odpowiedzi na jego najnowsze działania. Mimo to Trump stwierdził wcześniej w piątek, iż odbył „niezwykle owocną rozmowę” z Carneyem i iż obaj politycy znaleźli wiele punktów wspólnych.
„Właśnie skończyłem rozmowę z premierem Markiem Carneyem z Kanady. Była to niezwykle owocna rozmowa, zgadzamy się w wielu kwestiach i spotkamy się natychmiast po nadchodzących wyborach w Kanadzie, aby pracować nad elementami polityki, biznesu i wszystkimi innymi czynnikami, które okażą się korzystne zarówno dla Stanów Zjednoczonych Ameryki, jak i Kanady” – napisał Trump na Truth Social. „Dziękuję za uwagę w tej sprawie!”
Rozmowy pomiędzy ministrem handlu międzynarodowego Dominikiem LeBlancem a sekretarzem handlu USA Howardem Lutnickiem „zintensyfikują się” w tym czasie, aby „zająć się pilnymi kwestiami” – powiedział Carney. Dodał, iż powiedział Trumpowi, iż „będzie ciężko pracował przez następny miesiąc, aby zdobyć prawo do reprezentowania Kanady.”
Oczekuje się również, iż Carney przeprowadzi rozmowę telefoniczną z premierami kanadyjskich prowincji, aby omówić kwestię wojny handlowej.
Trump nie był również zbyt pochlebny wobec poprzednika Carneya, byłego premiera Justina Trudeau. Prezydent USA często nazywał go „gubernatorem Justinem Trudeau” i oskarżał o wykorzystywanie rozmów handlowych z USA do utrzymania się u władzy.
Lider konserwatystów Pierre Poilievre, przebywający w piątek na kampanijnym szlaku w Nanaimo w Kolumbii Brytyjskiej, został poproszony o komentarz w sprawie rozmowy telefonicznej Carneya z Trumpem. Oskarżył Partię Liberalną o sprawienie, iż Kanada stała się „zbyt zależna od Amerykanów”, i obiecał wzmocnienie handlu między prowincjami oraz relacji handlowych z innymi krajami, jeżeli zostanie premierem.
Poilievre stwierdził, iż „jest jasne, iż prezydent chciałby utrzymać liberałów u władzy. Byli bardzo dobrzy dla jego agendy – zabierania naszych pieniędzy i naszych miejsc pracy.” Następnie oskarżył liberałów o pomaganie Trumpowi poprzez blokowanie rurociągów, zakładów LNG i podnoszenie podatków dla przemysłu.
„Mark Carney i Donald Trump mają jedną wspólną cechę – obaj popierają opodatkowanie kanadyjskiego przemysłu” – powiedział Poilievre. „Trump poprzez taryfy, a Carney poprzez podatki węglowe.”
Poilievre zakończył swoją konferencję prasową przesłaniem do Trumpa: „Prawdziwie wolny handel, bez taryf, pozwoli obu naszym gospodarkom niezależnie rosnąć w siłę, dzięki czemu będziemy mogli finansować silne wojsko i bezpieczniejsze granice oraz uczynić nasz kontynent bezpiecznym wobec realnych zagrożeń z zagranicy.”