Pierwsza na świecie instalacja solarna z plastikowymi lustrami ma zrewolucjonizować przemysłowy sektor ciepła

enerad.pl 2 dni temu

Nowa technologia dla zeroemisyjnego przemysłu

Uniwersytet Południowej Australii (UniSA), we współpracy z firmą Impacts Renewable Energy oraz Uniwersytetem Charlesa Sturta, pracuje nad budową i uruchomieniem dwóch modułów pilotażowych CST. Każdy z nich będzie składał się z 16 lekkich paneli pokrytych odporną na warunki atmosferyczne, wielowarstwową powłoką odbijającą na bazie aluminium i krzemionki.

Systemy skoncentrowanej energii słonecznej będą produkować ciepło w zakresie 100–400°C – idealne dla wielu gałęzi przemysłu: od produkcji żywności i suszenia zbóż, przez odsalanie wody, aż po oczyszczanie ścieków i procesy wydobywcze.

Taniej, lżej, bardziej ekologicznie

Nowe panele są oparte na opatentowanej przez UniSA technologii, wykorzystywanej dotąd w przemyśle motoryzacyjnym. W odróżnieniu od szklanych luster, plastikowe panele są lekkie, odporne i łatwe w transporcie – mogą być płasko pakowane i gwałtownie montowane w terenie. To znacznie obniża koszty inwestycyjne oraz umożliwia zastosowanie choćby w trudno dostępnych lokalizacjach.

Ciepło procesowe odpowiada za 25% globalnego zużycia energii i aż 20% emisji CO2. Większość technologii OZE nie spełnia jednak wymagań temperaturowych przemysłu – nasza technologia wypełnia tę lukę” – komentuje dr Marta Llusca Jane, liderka projektu.

Pierwsze testy i komercjalizacja

W ramach pierwszej fazy projektu demonstrator zostanie zainstalowany w ośrodku „Vineyard of the Future”. Kolejny etap zakłada stworzenie większej instalacji pilotażowej z udziałem partnerów z branży rolno-przemysłowej. Już teraz technologią interesują się zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy.

Profesor Colin Hall, twórca technologii powłok odbijających, zaznacza, iż rozwiązanie idealnie wpisuje się w potrzeby Australii: „Wysokie ceny paliw kopalnych i presja na dekarbonizację sprawiają, iż to idealny moment na wdrożenie tej technologii”.

Źródło: UniSA

Idź do oryginalnego materiału