Pierwsza farma słoneczna na Litwie dołącza do rynku bilansującego energię

enerad.pl 1 dzień temu

Przełomowa integracja z rynkiem

Balansowanie systemu energetycznego poprzez redukcję produkcji energii to zadanie, które dotychczas realizowały głównie inne źródła energii, w tym magazyny energii i elektrownie wiatrowe. Meiluškės to pierwsza farma słoneczna na Litwie, która uzyskała zdolność do aktywnego udziału w tym rynku. Usługi bilansujące w imieniu farmy świadczy Centrica Energy.

Karolis Tuinyla, menedżer ds. aktywów w European Energy Lithuania, podkreślił znaczenie tego kroku nie tylko dla firmy, ale i dla całego rynku:

„To istotny krok nie tylko dla nas, ale też dla całego sektora. Warto też zaznaczyć wkład Litgrid – ich proaktywne podejście przy wdrażaniu platformy MARI znacząco przyczyniło się do sukcesu.”

Synchronizacja z Europą kontynentalną i rozwój rynku

Minister energetyki Litwy, Žygimantas Vaičiūnas, wskazał, iż sukces procesu synchronizacji sieci z systemem kontynentalnym Europy stworzył podstawy do rozwoju konkurencyjnego i efektywnego rynku bilansującego.

„Dążąc do wytwarzania całej potrzebnej energii z OZE, rośnie zapotrzebowanie na usługi bilansujące. Dołączenie pierwszej farmy słonecznej do tego rynku to istotny krok w kierunku stabilizacji bilansu produkcji i zużycia energii w kraju” – powiedział minister.

Władze Litwy zachęcają kolejnych deweloperów OZE do udziału w rynku bilansującym, podkreślając, iż oznacza to dodatkowe przychody dla wytwórców oraz stabilizację kosztów bilansowania dla odbiorców końcowych.

Wspólny rynek państw bałtyckich

W ciągu ostatniego roku operatorzy systemów przesyłowych Litgrid (Litwa), Augstsprieguma tīkls (Łotwa) i Elering (Estonia) zintegrowali się z europejskimi platformami wymiany usług bilansujących. W październiku 2024 r. przystąpili do platformy MARI dla manualnej rezerwy częstotliwości (mFRR), a w marcu i kwietniu 2025 r. do platformy PICASSO, obsługującej automatyczną rezerwę częstotliwości (aFRR).

Litgrid informuje, iż w ramach rynku bilansującego zawarł już umowy z 21 uczestnikami. Część z nich świadczy już usługi bilansujące, inni są w fazie przygotowawczej. Usługi te mogą być realizowane przez różne technologie: baterie magazynujące energię, farmy słoneczne i wiatrowe, a także elastyczne zużycie.

Donatas Matelionis, szef działu zarządzania systemem w Litgrid, podkreślił, iż wszystkie farmy wiatrowe i słoneczne podłączone do sieci przesyłowej mają potencjał techniczny do świadczenia usług bilansujących. Konieczne jest jedynie zintegrowanie systemów sterowania z infrastrukturą rynku bilansującego.

Technologie optymalizacji wspierają OZE

Kristian Gjerløv-Juel, wiceprezes ds. handlu energią odnawialną i optymalizacji w Centrica Energy, określił dołączenie farmy Meiluškės jako dowód na skuteczne połączenie odnawialnych źródeł energii z nowoczesnymi narzędziami optymalizacyjnymi.

Zobacz również:
  • Największa farma fotowoltaiczna w Bośni i Hercegowinie już w budowie
  • R.Power sprzedał 49,9% udziałów w farmach PV o mocy 92 MWp
  • Roboty zastępują instalatorów na farmach PV?

Źródło: Litgrid

Idź do oryginalnego materiału