
„Chcemy udowodnić, iż nasze piece są ekologiczne" - mówią zdunowie, którzy w Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu budują palenisko do badań naukowych. W Kalisz odbywa się coroczne obowiązkowe szkolenie dla tej grupy rzemieślników, która przy okazji poznawania nowych technologii budowy tzw. miejscowych ogrzewczy powietrza chce udowodnić, iż tradycyjne piece są bezpieczne dla środowiska i zdrowia.
„Piec powstaje z szamotu, który zdunowie wykorzystują od wieków. Będzie rozmiarów pieców używanych do ogrzewania mieszkań komunalnych, czy izb w domach jednorodzinnych. Piec, który zostanie wybudowany przetransportujemy do Instytutu Energetyki w Łodzi i tam będzie przebadany. Chcemy mieć twarde dowody, iż nasze piece z obowiązującymi normami nie szkodzą środowisku i zdrowiu" - powiedział radiuCENTRUM Jan Zapora, starszy Cechu Zdunów Polskich.
na fot.:
Jan Zapora, starszy Cechu Zdunów Polskich
Oczywiście taki piec musi być odpowiednio wykonany i zamontowany. Ważne jest także używanie drewna o wilgotności poniżej 20 procent oraz sposób rozpalania, którego dobry zdun uczy w momencie stawiania pieca. W Cechu Zdunów Polskich, który swoją siedzibę ma w Kaliszu, zrzeszonych jest ok. 70 przedstawicieli tego fachu.
na fot.: budowa piec do badań
Autor:




