PGE Energetyka Kolejowa testuje międzynarodowy system wymiany danych

7 godzin temu

PGE Energetyka Kolejowa, spółka z Grupy PGE, i ÖBB Infrastruktur AG, wspólnie przeprowadzą testy procesu wymiany danych o zużyciu energii w pociągach podróżujących po krajach Unii Europejskiej. Projekt jest jednym z elementów integracji systemów kolejowych funkcjonujących w państwach członkowskich UE i ma za zadanie poprawić efektywność wspólnotowego transportu szynowego.

PGE Energetyka Kolejowa, jako wyznaczony przez Ministerstwo Infrastruktury operator DCS (Data Collecting System – naziemny system zbierania danych), uczestniczy w pracach organizacji UIC (International Union of Railways) operatorów DCS w Unii Europejskiej nad standardem IRS90930, który ma na celu ujednolicenie sposobu wymiany danych pomiarowych w międzynarodowym ruchu kolejowym.

Polska spółka zawarła 24 września 2024 r. porozumienie z austriackim operatorem infrastruktury kolejowej ÖBB Infrastruktur AG. Na jego mocy spółki przeprowadzą testy komunikacji i procesu wymiany danych między systemami DCS funkcjonującymi w Polsce i Austrii. Testy rozpoczną się w IV kwartale br.

– Przedsięwzięcie to jest jednym z elementów zmierzających do realizacji celów w zakresie interoperacyjności kolei w krajach Unii Europejskiej. Efektywna wymiana danych pomiarowych pomiędzy systemami o bardzo specyficznych uwarunkowaniach jest wymagającym wyzwaniem, jednakże koniecznym dla sukcesu integracji kolei w całej Europie – wyjaśnia Mateusz Sławiński, Prezes Zarządu PGE Energetyka Kolejowa. – Podjęta kooperacja pomoże podnieść efektywność działania systemu DCS, umożliwi także wprowadzenie zmian do systemów poszczególnych państw UE, które usprawnią wymianę danych pomiarowych między państwami – dodaje Mateusz Sławiński.

Celem interoperacyjności kolei jest otwarcie rynku oraz umożliwienie lepszej integracji transportu szynowego w ramach Unii Europejskiej. PGE Energetyka Kolejowa współpracuje w tym zakresie z innymi operatorami DCS w Europie. Od 1 stycznia 2022 r. spółka implementuje obowiązki wynikające z przedmiotowych regulacji UE.

***

PGE Energetyka Kolejowa, należąca do Grupy PGE, łączy kolej z systemem elektroenergetycznym kraju. Dba o niezawodność i jakość dostaw energii oraz paliw dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki to ponad 60 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez prawie 55 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.

Grupa PGE, po dołączeniu PGE Energetyka Kolejowa, dysponuje liniami dystrybucyjnymi o łącznej długości ok. 320 tys. km, wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A

Idź do oryginalnego materiału