Innowacyjne źródła energii: rośliny, błoto i kawa
Sesja została przeprowadzona nocą i całkowicie zasilona energią pozyskaną z naturalnych źródeł – roślin, gleby, wody i odpadów organicznych. Wykorzystano 30 ogniw paliwowych typu mikrobiologicznego. Dziesięć z nich zasiliło jedynie 11 roślin, kolejne dziesięć korzystało z mieszanki 188 litrów błota i 94 litrów wody, a ostatnie dziesięć wykorzystało 60 litrów błota i 2 litry fusów po kawie.
Technologia opracowana przez nagradzane studio bio-designu Nova Innova wykorzystuje bakterie egzogoniczne do przetwarzania odpadów organicznych w energię elektryczną. Gdy rośliny przeprowadzają fotosyntezę, wydzielają związki organiczne, które trafiają do gleby. Tam są rozkładane przez bakterie, które uwalniają elektrony przechwytywane przez ogniwa paliwowe. Energia ta trafia następnie do akumulatorów, które zasiliły oświetlenie używane podczas sesji.

Elektryczny E-5008 w centrum artystycznego projektu
Zdjęcia wykonał specjalista w dziedzinie fotografii samochodowej George Williams. Efektem jest zestaw ujęć prezentujących sylwetkę nowego, w pełni elektrycznego SUV-a PEUGEOT E-5008. Fotografie zostaną zaprezentowane w czerwcu na wystawie w londyńskiej galerii Saatchi Gallery.
Zastosowana technologia miała nie tylko charakter artystyczny, ale i symboliczny – jako przykład poszukiwania bardziej zrównoważonych metod działania. Badania przeprowadzone przez markę PEUGEOT wskazują, iż 70% kierowców w Wielkiej Brytanii uważa zrównoważony rozwój za najważniejszy czynnik wpływający na decyzje zakupowe, a 55% jest skłonnych wybrać markę, która priorytetowo traktuje technologie przyjazne środowisku.
Nowy PEUGEOT E-5008 – technologia i zasięg
Model E-5008, będący głównym bohaterem sesji, produkowany jest we francuskiej fabryce w Sochaux. Zakład ten pokrywa około jedną trzecią swojego zapotrzebowania na energię z paneli słonecznych zainstalowanych na dachu. Pojazd oferuje zasięg do 414 mil (około 666 km) według cyklu WLTP.
PEUGEOT deklaruje, iż do 2038 roku osiągnie neutralność węglową, a do 2030 roku zredukuje swój ślad węglowy o połowę. Marka oferuje w tej chwili najszerszą gamę pojazdów elektrycznych w Europie – łącznie 12 modeli.
Nowe perspektywy dla ekologicznej energii
Nicola Dobson, Dyrektor Zarządzająca PEUGEOT UK, podkreśliła znaczenie projektu:
„Światowa premiera sesji zdjęciowej zasilanej energią z roślin z nowym E-5008 pokazuje zaangażowanie PEUGEOT w innowacje i nowe technologie. To dowód na to, co jest możliwe, gdy poszukujemy alternatywnych rozwiązań poza przyjętymi normami.”
Z kolei Ermi van Oers, prezes Nova Innova, zaznaczyła:
„Ten projekt to wyjątkowy przykład współpracy z naturą. Mamy nadzieję, iż ta technologia może zostać rozwinięta i stanie się elementem naszej codziennej energetyki – w domach, a choćby pojazdach.”
Zobacz również:- Kalifornia pozywa Trumpa. Chodzi o zablokowane 5 mld dolarów na infrastrukturę dla EV
- Siemens upraszcza rozliczanie ładowania flot EV w domu – nowość Depot360 debiutuje w USA
- Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Źródło: Nova Innova (komunikat prasowy), oprac. własne.