Pellet z mieszaniny biomasy leśnej i rolniczej

2 godzin temu

Biomasa stała na cele energetyczne pochodzi głównie z lasów, z przemysłu przetwórstwa drzewnego oraz z rolnictwa, w tym z pozostałości z produkcji zbóż i roślin oleistych (głównie w postaci słomy) oraz z przemysłu rolno-spożywczego. Ważnym źródłem biomasy mogą być również wieloletnie rośliny przemysłowe (WRP) uprawiane szczególnie na marginalnych gruntach rolniczych.

WRP w zależności od gatunku mogą dostarczać biomasy lignocelulozowej w postaci drewna (np. wierzba, topola, robinia akacjowa, eukaliptus), półzdrewniałej (np. słonecznik wierzbolistny, rożnik przerośnięty, ślazowiec pensylwański, topinambur) lub słomy (np. miskant olbrzymi, lasecznica trzcinowata, miskant cukrowy, spartina preriowa). Należy podkreślić, iż do tej pory wykorzystanie biomasy WRP było kojarzone głównie z jej zastosowaniem na cele energetyczne, w celu wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej czy paliw transportowych przy wykorzystaniu różnych technologii konwersji.

Jednakże przyszłościowym kierunkiem spożytkowania biomasy lignocelulozowej WRP jest jej wykorzystanie w pierwszej kolejności do wytwarzania różnych bioproduktów, o wyższej wartości dodanej, a dopiero w dalszej kolejności do zastosowania energetycznego, co byłoby zgodne z ideą kaskadowego wykorzystania biomasy i biogospodarką.

Pellet z SRC

W przypadku poszukiwania surowców do produkcji pelletu, WRP – a w tym szczególnie wieloletnie rośliny drzewiaste uprawiane w krótkich rotacjach zbioru (ang. short rotation coppice – SRC lub short rotation woody crops – SRWC) są interesującą alternatywą, ponieważ są źródłem biomasy drzewnej, która może być uzupełnieniem surowców pozyskiwanych z sektora przemysłu przetwórstwa drzewnego. W warunkach klimatycznych Polski wśród SRC szczególnie interesujące są wierzba, topola i robinia akacjowa.

Trzeba jednak pamiętać o bardzo dużej różnorodności gatunków, odmian i genotypów w obrębie tych rodzajów, ponieważ odpowiedni dobór odmiany warunkuje uzyskiwanie w przyszłości wysokich i stabilnych plonów biomasy. Mimo iż o plonie biomasy SRC decyduje szereg różnych czynników jak warunki atmosferyczne, warunki glebowe, stosowana agrotechnika i cykl (rotacja) zbioru roślin, to jednak dobór odpowiedniej odmiany jest kluczowym czynnikiem, na który potencjalny plantator ma w pełni wpływ.

Pelet brzoza_topola SRC
Pelet sosna_robinia akacjowa SRC
Pelet sosna_wierzba SRC

Mniejsza emisja gazów cieplarnianych

Trzeba również dodać, iż produkcja SRC dzięki wieloletniemu charakterowi uprawy, odrastaniu nowych roślin po kolejnych zbiorach, niskiemu zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe i przy jednoczesnym ograniczeniu ilości zabiegów agrotechnicznych przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększa magazynowanie węgla w glebie.

Ze względu na wzrost zainteresowania pelletem jako stałym biopaliwem energetycznym rośnie zapotrzebowanie na surowce do jego produkcji. Pellet dziś jest produkowany głównie z pozostałości przemysłu przetwórstwa drzewnego (głównie w postaci trocin i wiórów), a wśród gatunków drzew leśnych, których pozostałości są surowcem do produkcji pelletu dominuje sosna.

10. Forum Pelletu & 3. Europejskie Forum Pelletu
Zapisz się już dzisiaj!

W związku z tym, w zakładach produkujących granulat rośnie zapotrzebowanie na trociny sosnowe, ich dostępność np. w tartakach staje się coraz bardziej ograniczona, a ceny wzrastają lub co najmniej są niestabilne. Dlatego też, w celu zaspokojenia potrzeb surowcowych, konieczne okazuje się też stosowanie innej biomasy – w tym zakresie pewnego rodzaju uzupełnieniem mogłaby być biomasa drzewna pochodzenia rolniczego z polowych plantacji SRC.

Cały artykuł przeczytasz w magazynie Rynek pelletu:

Tekst: Prof. dr hab. inż. Mariusz Jerzy Stolarski, Kierownik Katedry Genetyki Hodowli Roślin i Inżynierii Biosurowców Wydział Rolnictwa i Leśnictwa, Kierownik Centrum Biogospodarki i Energii Odnawialnych, Kierownik studiów podyplomowych Odnawialne Źródła Energii / Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Zdjęcia: Mariusz Stolarski (3)

Idź do oryginalnego materiału