Nowa umowa – zmiana podejścia i większa odpowiedzialność
Jak poinformował Piotr Piela, p.o. prezesa PEJ, podpisana umowa zmienia dotychczasowe zasady biznesowe. Przede wszystkim zmodyfikowano podział odpowiedzialności pomiędzy stronami oraz podejście do realizacji projektu.
„Nowa umowa zmienia nasze zasady biznesowe, zmienia trochę podział odpowiedzialności, zmienia podejście do realizacji projektu. W wielu obszarach jest to dość naturalne, ponieważ specyfika tej umowy jest zupełnie inna, wcześniej rozmawialiśmy o pewnej koncepcji budowy elektrowni jądrowej w Polsce – teraz przymierzamy się do konkretnego, bardzo precyzyjnego projektu, który będzie przymierzony dokładnie do tej lokalizacji w Choczewie” – wyjaśnił Piotr Piela.
Najważniejszą zmianą jest zwiększenie odpowiedzialności strony amerykańskiej za integrację produktów. Jak podkreślił Piela, zmiany poprawiają interes państwa polskiego.
Przygotowania do budowy i negocjacje głównej umowy
Podpisana umowa umożliwia dopracowanie projektu budowlanego elektrowni. Prace będą obejmować określenie budżetu oraz harmonogramu realizacji inwestycji.
„Jedna część naszego zespołu pracuje przy realizacji umowy (EDA), podczas kiedy druga, po chwili przerwy, przystępuje już do negocjacji umowy głównej (na wykonawstwo generalne). Jest to dokument o znacznie większym znaczeniu, o znacznie większej kwocie, znacznie większej odpowiedzialności obu stron” – zaznaczył Piotr Piela.
PEJ zapowiada, iż będzie dążył do możliwie najszybszego uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej i poszukuje partnerów merytorycznych do dalszych negocjacji.
Partnerzy o znaczeniu projektu
W podpisaniu umowy wzięli udział premier Donald Tusk oraz amerykański sekretarz energii Chris Wright, co podkreśla wagę projektu dla polsko-amerykańskiej współpracy.
„Umowa oparta jest na solidnych fundamentach, przemyślanej strukturze i jasnym podziale odpowiedzialności. Jestem przekonany, iż razem z naszymi amerykańskimi partnerami konsekwentnie zmierzamy do zawarcia ostatecznej umowy na budowę elektrowni” – powiedział Piotr Piela.
Craig Albert, prezes i COO Bechtel, podkreślił zaangażowanie firmy w realizację projektu:
„Projekt jest najważniejszy dla wzmocnienia niezależności energetycznej Polski, wspierania lokalnych przedsiębiorstw i tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy”.
Od maja 2024 roku Bechtel prowadzi na miejscu prace geologiczne, wykonując odwierty o łącznej długości niemal 20 kilometrów, z udziałem polskich wykonawców.
Technologie i korzyści gospodarcze
Dan Lipman, prezes Westinghouse Energy Systems, zaznaczył znaczenie technologii reaktorów AP1000®:
„Projekt nie tylko zapewni Polsce jedno z niezawodnych źródeł czystej energii, ale przyniesie również miliardy złotych inwestycji oraz tysiące miejsc pracy”.
Projekt zakłada nie tylko rozwój infrastruktury energetycznej, ale także pozytywny wpływ na polski PKB oraz rozwój lokalnych łańcuchów dostaw.
Szczegóły umowy EDA
Umowa EDA obowiązuje przez dziewięć miesięcy i określa zasady dalszej współpracy z konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Dokument upraszcza model wynagrodzenia, zwiększa kontrolę inwestora nad realizacją kontraktu oraz precyzuje procedury odbioru prac. Zakres prac obejmuje dalsze przygotowania, prace geotechniczne, inżynieryjne, a także działania związane z licencjonowaniem i rozwijaniem łańcucha dostaw.
Podpisanie EDA umożliwia płynne przejście do negocjacji głównego kontraktu EPC (Engineering, Procurement, Construction), który obejmie kompleksową realizację elektrowni.
Zobacz również:
Źródło: materiały prasowe PEJ, oprac. własne.