Europosłowie przyjęli dzisiaj dwie rezolucje, określające priorytety UE w polityce gospodarczej i społecznej. Zaapelowali w nich m.in. o poprawę konkurencyjności gospodarczej bloku oraz inwestycji w miejsca pracy, edukację i szkolenia.
Rezolucję dotyczącą koordynacji polityki gospodarczej zaproponował Fernando Navarrete Rojas z hiszpańskiej opozycyjnej Partii Ludowej (PP), należącej do Europejskiej Partii Ludowej.
Europosłowie zwrócili w niej uwagę na konieczność zwiększenia inwestycji publicznych i prywatnych w celu zniwelowania luki inwestycyjnej, poprawy konkurencyjności i przedsiębiorczości oraz kontynuowania konsolidacji fiskalnej.
W rezolucji podkreślono także, iż UE powinna realizować wspomniane cele, zapewniając jednocześnie spójność społeczną i wysoki standard życia.
Europosłowie wyrazili ponadto obawy dotyczące powolnego wzrostu gospodarczego oraz prognozowanych trudniejszych warunków ekonomicznych. Wezwali państwa UE do zmniejszenia deficytów budżetowych i ostrzegli przed rosnącymi cenami nieruchomości.
Parlament Europejski pierwszy raz dokona oceny wdrażania zreformowanego w ubiegłym roku systemu zarządzania gospodarczego UE. Według eurodeputowanych państwa członkowskie powinny skuteczniej realizować otrzymane zalecenia oraz częściej współpracować z krajowymi organami nadzoru fiskalnego.
PE wezwał także Komisję Europejską do poprawy analiz stabilności zadłużenia w poszczególnych krajach, które – jak wskazał – mają duże znaczenie dla sprawnego funkcjonowania unijnego systemu gospodarczego. Rezolucję poparło 469 europosłów. 162 osób było przeciw, a 54 wstrzymało się od głosu.
Apel o wsparcie dla MŚP
Z kolei w rezolucji dotyczącej priorytetów w obszarze zatrudnienia i polityki społecznej europosłowie podkreślili znaczenie ograniczenia obciążeń administracyjnych dla firm przy jednoczesnym zachowaniu standardów pracy i ochrony socjalnej.
Dodali, iż lepsze wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) może sprzyjać innowacjom i tworzeniu lepszej jakości miejsc pracy, a wzmocnienie sektora ekonomii społecznej może wspierać godne zatrudnienie i wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym.
W rezolucji zaznaczono też, iż polityka fiskalna w ramach Semestru Europejskiego musi zapewniać inwestycje zgodne ze zrównoważonym wzrostem i Europejskim Filarem Praw Socjalnych (EPSR), zwłaszcza w obszarach taniego mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej i edukacji.
Parlament Europejski zaapelował do KE o wdrożenie EPSR i z zadowoleniem przyjął zapowiadany plan działania na rzecz postępu społecznego. W odniesieniu do niedoboru siły roboczej podkreślił potrzebę inwestycji w edukację i szkolenia zawodowe oraz rozwój umiejętności wśród pracowników.
Zwrócił również uwagę na rosnącą rolę nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, i wezwał Komisję do przedstawienia propozycji dotyczących wykorzystania AI w miejscu pracy.
W kwestii dostępnego cenowo mieszkalnictwa europosłowie domagają się natomiast większego wsparcia dla inwestycji w budownictwo mieszkaniowe.
Rezolucję, którą przygotowała Hiszpanka Maravillas Abadía Jover (także z PP), poparło 351 eurodeputowanych. 260 zagłosowało przeciw, a 70 wstrzymało się od głosu.