Paweł Jankowski – wolnomularz

wolnomularstwo.pl 4 miesięcy temu

Wolni Oracze na Wschodzie Lublina, 17 sierpnia 2024

Z chęcią wracamy do postów prezentujących historycznych Wolnych Oraczy, ponieważ są to naprawdę imponujące i inspirujące biografie. Dziś przedstawiamy Wam postać doktora Pawła Jankowskiego, pierwszego Czcigodnego Mistrza Loży Wolni Oracze.

Nasz dzisiejszy bohater był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym i zaangażowanym. Ukończył studia medyczne w Zurichu, a po powrocie do rodzinnej Warszawy w 1904 roku wraz z żoną Marią prowadził działalność niepodległościową i konspiracyjną w ramach Polskiej Partii Socjalistycznej. Obydwoje zostali za to aresztowani i skazani na wygnanie z Królestwa Polskiego. W 1911 r. wrócili i zamieszkali w Lublinie przy ulicy Namiestnikowskiej 14, czyli dzisiejszej ul. Narutowicza.

Doktor Jankowski został ordynatorem chirurgii w nowo otwartym szpitalu dziecięcym. Pomagał jednak nie tylko jako lekarz. Wraz z żoną wspierali dzieci i młodzież z najbiedniejszych rodzin. Ich dom był zawsze otwarty na potrzebujących. Promowali tworzący się na Lubelszczyźnie skauting. Paweł był jednym z twórców Lubelskiej Spółdzielni Spożywców, należał do Towarzystwa Szerzenia Oświaty „Światło”. Był także współzałożycielem Szkoły Rolniczej dla dziewcząt w Krasieninie pod Lublinem.

Po wybuchu I wojny światowej Jankowscy przystąpili natomiast do Polskiego Komitetu Pomocy Sanitarnej i włączyli się w tworzenie Szpitala dla Legionistów w Lublinie. W 1915 r. Paweł stanął na czele Wydziału Narodowego Lubelskiego. W 1916 roku Paweł Jankowski został wybrany do Rady Miejskiej w Lublinie. W tym samym roku powołano go też na członka Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego rezydującej w Warszawie, gdzie zasiadał w komisjach wojskowej i zdrowia. Działał w niej do czerwca 1917 r. podając się do dymisji razem z Piłsudskim, który należał do grona przyjaciół rodziny Jankowskich. Piłsudski był…

Na zdjęciu autoportret Pawła Jankowskiego.

przeczytaj więcej:

Idź do oryginalnego materiału