Parafia przeprowadzi kosztowny remont. Miasta przekaże jej ponad 3,5 milionów złotych

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Maatex / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0 PL)


Remont zabytków to spora inwestycja, więc rząd i władze miast w miarę możliwości wspierają takie działania. Tym razem duża dotacja zostanie przeznaczona na remont katedry Narodzenia NMP w Tarnowie, choć miasto starało się o pozyskanie środków na ten cel już rok temu. Co stanęło wtedy na przeszkodzie?
Zabytki to ważna część dziedzictwa kulturowego. W Polsce często są to obiekty sakralne i kościelne, mające dodatkowe znaczenie dla osób wierzących. Tak też jest w przypadku katedry Narodzenia NMP w Tarnowie, czyli najważniejszego kościoła w mieście. Czas jednak na wszystkich budynkach zostawia swój ślad, więc parafia katedralna w Tarnowie zwróciła się do miasta o udzielenie dotacji na renowację zabytkowej świątyni. O jakiej kwocie mowa?


REKLAMA


Zobacz wideo Finansowanie kościoła z budżetu państwa? "Ja im nie dam ani grosza"


Remont katedry w Tarnowie pochłonie kilka milionów. Miasto przeznaczy na ten cel wysoką dotację
Jak informuje "Super Express", dotacja miejska na remont bazyliki Narodzenia NMP w Tarnowie ma wynieść ponad 3,5 miliona złotych. Planowany całkowity koszt inwestycji to ponad 3,8 miliona złotych, z czego niecałe 96 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na wykonanie nowej iluminacji świetlnej zewnętrznej. Tę kwotę parafia opłaci we własnym zakresie. Pozostałą część, czyli prawie 95 procent, pokryje miasto. Co ważne samorząd pozyskał na ten cel od Banku Gospodarstwa Krajowego promesę wstępną w wysokości 3,5 miliona złotych. Prace remontowe mają objąć takie działania jak osuszenie i zabezpieczenie przed zawilgoceniem murów katedry, przebudowę i rozbudowę infrastruktury zewnętrznej, remont cokołu kamiennego wokół obiektu wraz z demontażem płyt granitowych czy przebudowę nawierzchni placu. Co ciekawe, władze Tarnowa o dotację na remont bazyliki starały się już w 2023 roku w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, ale bezskutecznie. Dlaczego?


Rządowy Program Odbudowy Zabytków 2023 wielu rozczarował. Tarnów nie dostał ani złotówki
W 2023 roku Tarnów złożył w sumie 10 wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na łączną kwotę w wysokości 35 milionów złotych, czyli po 3,5 miliona złotych na każdy z zabytków. Jak przypomina TVN24, rząd przeznaczył wówczas na ten program ponad 2,5 miliarda złotych, które rozdzielił na 4807 projektów z całej Polski. Tarnów jednak nie otrzymał ani złotówki.


Jest to dla mnie absolutnie niezrozumiałe. Nie znamy ani kryteriów podziału 2,5 miliarda złotych, nie znamy składu komisji orzekającej - o ile taka w ogóle była - nie mamy żadnego uzasadnienia. Jest mi po prostu przykro. Myślę, iż mieszkańcy Tarnowa nie zasłużyli na takie potraktowanie


- stwierdził w rozmowie z TVN24 Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. W podobnej sytuacji znalazł się wtedy m.in. Rzeszów. Mimo to jest to tylko część kontrowersji związanych z pierwszą edycją Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Okazało się, iż pewne obiekty były najwyraźniej faworyzowane przy rozdzielaniu środków.


Rządowy Program Odbudowy Zabytków a Fundusz Kościelny. Kto finansuje remont kościoła?
Na wspomniany problem zwrócił uwagę "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta zauważyła, iż większość zabytków, które otrzymały pieniądze w ramach programu rządowego, stanowiły obiekty sakralne i kościelne. Co prawda zeszłoroczna sytuacja Tarnowa zdaje się temu przeczyć, mimo to i tak warto nakreślić całą dyskusję z tym związaną. "DGP" przypominał bowiem, iż w Polsce istnieje już Fundusz Kościelny, a jednym z jego zadań jest właśnie wsparcie zabytków kościelnych. W związku z tym wiele samorządów uznało podział środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków za niesprawiedliwy. Osobną kwestię stanowi potencjalna likwidacja Funduszu Kościelnego. Na ten temat pisaliśmy bardziej szczegółowo w poprzednim artykule.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału