Państwa apelują o zawieszenie broni w Strefie Gazy

6 godzin temu

Ministrowie spraw zagranicznych kilku państw, w tym państw członkowskich UE, oraz unijna komisarz ds. równości Hadja Lahbib podpisali wczoraj wspólne oświadczenie, wzywające do natychmiastowego zakończenia wojny w Strefie Gazy i rozpoczęcia negocjacji w sprawie zawieszenia broni.

Wspólne oświadczenie, przygotowane z inicjatywy rządu Wielkiej Brytanii i poparte przez kilku unijnych ministrów spraw zagranicznych oraz kraje takie jak Kanada, Australia i Japonia, głosi, iż „wojna w Gazie musi się natychmiast zakończyć”.

Sygnatariusze wezwali rząd Izraela do „natychmiastowego zniesienia ograniczeń w dostępie pomocy humanitarnej” oraz umożliwienia ONZ i organizacjom pozarządowym swobodnego działania i dostarczania wsparcia cywilom.

W oświadczeniu wyrażono również sprzeciw wobec wszelkich działań mających na celu zmianę statusu okupowanych terytoriów palestyńskich, w szczególności odnosząc się do izraelskiego planu osiedleńczego E1.

„Gdyby został wdrożony, (plan – red.) podzieliłby przyszłe państwo palestyńskie na dwie części, co stanowiłoby rażące naruszenie prawa międzynarodowego i poważnie podważyło rozwiązanie dwupaństwowe”, stwierdzono w oświadczeniu.

Komisarz ds. równości Hadja Lahbib, która również podpisała list, napisała na platformie X, iż kryzys w Gazie osiągnął „poziom nie do zaakceptowania”. Jak dodała, „tylko natychmiastowe, bezwarunkowe i trwałe zawieszenie broni może położyć kres cierpieniu”.

Sygnatariusze zadeklarowali także gotowość do podjęcia „dalszych działań” na rzecz natychmiastowego zawieszenia broni oraz wspierania „politycznej drogi do bezpieczeństwa i pokoju dla Izraelczyków, Palestyńczyków i całego regionu”.

Papież spotka się z Netanjahu?

Także papież Leon XIV po niedzielnej (20 lipca) modlitwie Anioł Pański zaapelował o „natychmiastowe zakończenie barbarzyństwa wojny” i o „pokojowe rozwiązanie konfliktu”.

Wezwał też całą społeczność międzynarodową do przestrzegania prawa humanitarnego oraz poszanowania obowiązku ochrony ludności cywilnej, „jak również zakazu stosowania zbiorowych kar, użycia siły w sposób nieproporcjonalny i przymusowego przesiedlania ludności”.

W czwartek (17 lipca) rano w Gazie doszło do ataku, w którym trafiony został kościół Świętej Rodziny. Zginęły trzy osoby spośród około 600 mieszkańców Gazy chroniących się tam przed działaniami wojennymi, a kilka innych – w tym proboszcz, ks. Gabriel Romanelli – zostało rannych, podają watykańskie służby prasowe.

Dzień po tym zdarzeniu do papieża zadzwonił premier Izraela Benjamin Netanjahu. Przeprosił za trafienie kościoła, co, jak stwierdził, było nieumyślne. Netanjahu i Leon XIV zgodzili się niedługo spotkać osobiście.

Idź do oryginalnego materiału