Koniec linii produktowej PV i magazynów energii Panasonic
Zgodnie z oficjalnym komunikatem opublikowanym na stronie Panasonic North America, firma postanowiła zakończyć działalność w obszarze fotowoltaiki i magazynowania energii dla klientów indywidualnych. Jak podkreślono:
„To była decyzja strategiczna — nie odzwierciedla ona wydajności technologii ani zaangażowania naszych partnerów. przez cały czas wierzymy w potencjał fotowoltaiki i magazynów energii, ale w tej chwili nie jest to dla nas odpowiedni kierunek biznesowy.”
Gwarancje i wsparcie techniczne pozostają bez zmian
W liście skierowanym do partnerów (którego treść została udostępniona na Reddit), Panasonic zapewnia, iż wszystkie gwarancje – zarówno dla urządzeń już zainstalowanych, jak i tych w trakcie montażu – będą respektowane. Firma zobowiązuje się również do dalszego wsparcia technicznego dla klientów końcowych oraz instalatorów:
„Będziemy przez cały czas wspierać naszych klientów, zapewniając jasne informacje dotyczące gwarancji stron trzecich oraz dane kontaktowe. Dotyczy to również nowych klientów, których instalacje są w toku.”
Co dalej z działalnością Panasonic w energetyce?
Choć japoński gigant opuszcza rynek domowej fotowoltaiki i magazynów energii, nie rezygnuje z obecności w sektorze energetycznym. Firma pozostaje aktywna m.in. w obszarze produkcji ogniw akumulatorowych dla pojazdów elektrycznych. W pierwszej połowie 2025 roku ma zostać ukończona nowa fabryka ogniw litowo-jonowych w Kansas, warta 4 miliardy dolarów.
Dziedzictwo technologiczne – od Sanyo do Evervolt
Panasonic był jednym z pionierów w rozwoju technologii ogniw heterozłączowych (HJT). Po przejęciu Sanyo w 2009 roku i pełnej integracji do 2011 roku, kontynuował rozwój modułów HIT, które zdobyły uznanie za wysoką sprawność i dobrą wydajność w wysokich temperaturach. Przez lata Panasonic oferował m.in. systemy Evervolt oraz moduły o sprawności przekraczającej 22%.
Decyzja o zakończeniu tej działalności kończy istotny rozdział w historii firmy, która przez dekady była obecna na rynku PV – najpierw jako Sanyo, później pod marką Panasonic.
Zobacz również:
- Panasonic inwestuje w tado° – wspólna platforma dla inteligentnych domów
- Panasonic wprowadza nowe pompy ciepła powietrze-woda
- Nowy projekt Panasonica: centrum zasilane wodorem i PV
Źródło: Panasonic, Reddit.