Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Teraz zgodnie z Konstytucją RP ministrowie muszą zostać zaprzysiężeni przez prezydenta. Kancelaria Andrzeja Dudy poinformowała, iż uroczystość odbędzie się w czwartek 24 lipca o godz. 15:30. Wówczas ministrowie wraz z premierem Donaldem Tuskiem pojawią się w Pałacu Prezydenckim.
Zaprzysiężenie nowych ministrów. Tego dnia odbędzie się jeszcze jedna uroczystość
Kilka godzin wcześniej prezydent ma wziąć udział w Centralnych Obchodach Święta Policji, które zaplanowano na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Oprócz głowy państwa na tę uroczystość zaproszono także Tomasza Siemoniaka, który niedługo później przestanie być szefem MSWiA i zajmie się wyłącznie koordynowaniem służb specjalnych.
Co jeszcze zmieni się w rządzie? Adam Bodnar przestanie być ministrem sprawiedliwości. Jego miejsce zajmie sędzia Waldemar Żurek. Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wróci Marcin Kierwiński. Radosław Sikorski dostał od Donalda Tuska awans na stanowisko wicepremiera, ale przez cały czas będzie też ministrem spraw zagranicznych.
Powołano także nowe Ministerstwo Energii i na jego czele stanie Miłosz Motyka. Za Jakuba Jaworowskiego w Ministerstwie Aktywów Państwowych pojawi się Wojciech Balczun. Utworzono także jeden megaresort finansów i gospodarki. Tam szefem będzie Andrzej Domański (dotychczasowy minister finansów).
Ministrem rolnictwa za Czesława Siekierskiego ogłoszono Stefana Krajewskiego. Izabela Leszczyna pożegnała się z resortem zdrowia, a w jej miejsce premier powołał Jolantę Sobierańską-Grendę. Resortem kultury po rekonstrukcji rządu zajmie się Marta Cienkowska (za Hannę Wróblewską), a resortem sportu – Jakub Rutnicki.
Nową funkcję – ministra nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu obejmie Maciej Berek. Zlikwidowane zostały Ministerstwo Przemysłu oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.