Pakistański szpital bez rachunków za prąd – technologia Hi-MO 9 od LONGi

enerad.pl 20 godzin temu

Realizacja projektu w Beludżystanie

UNHCR, Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, we współpracy z firmą LONGi Green Energy Technology Co Ltd., zakończyła proces instalacji systemu solarnego w Bolan Medical Complex – jednym z największych szpitali w prowincji Beludżystan.

Do realizacji inwestycji wykorzystano moduły fotowoltaiczne LONGi Hi-MO 9, oparte na technologii HPBC 2.0. Moduły osiągają moc do 670 W i sprawność konwersji energii do 24,8%. Konstrukcja zapewnia wysoką odporność na warunki atmosferyczne, w tym temperaturę i wilgotność.

Według danych UNHCR, system będzie wytwarzał rocznie około 1,16 mln kWh energii elektrycznej, co wystarczy do zaspokojenia całkowitego zapotrzebowania Bolan Medical Complex.

LONGi: System solarny w pakistańskim szpitalu

Potencjalne korzyści ekonomiczne i środowiskowe

Zgodnie z szacunkami, zastosowanie instalacji fotowoltaicznej przyniesie roczne oszczędności w wysokości 70 mln PKR (około 1,05 mln PLN). Dodatkowo projekt ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 468 ton rocznie.

W komunikacie UNHCR podkreślono, iż projekt wpisuje się w działania na rzecz wspierania lokalnych społeczności i uchodźców przebywających w Pakistanie.

1 lipca 2025 roku odbyła się uroczystość uruchomienia systemu fotowoltaicznego. Wzięli w niej udział m.in. Philippa Candler – przedstawicielka UNHCR w Pakistanie, Shehak Baloch – specjalny sekretarz Departamentu Zdrowia rządu Beludżystanu, Tesfaye Bekele – szef UNHCR w Quetcie, Arbab Talib – komisarz ds. uchodźców afgańskich, oraz Dr. Liaqat Baloch – zastępca dyrektora Bolan Medical Complex.

Wsparcie medyczne dla Bolan Medical Complex

Oprócz systemu solarnego, UNHCR prowadzi od lat działania wspierające infrastrukturę medyczną Bolan Medical Complex.

W 2024 roku, w ramach projektu finansowanego przez Korea International Cooperation Agency (KOICA), szpital otrzymał m.in. 20 łóżek OIOM, dwa aparaty EKG, dwie jednostki diatermii, narzędzia do biopsji oraz 11 specjalistycznych instrumentów dla działu urologii.

W 2022 roku UNHCR przekazało urządzenia do diagnostyki i leczenia chorób układu pokarmowego, w tym systemy endoskopowe HD i 4K, urządzenia z obrazowaniem wspieranym przez AI, insuflatory CO₂ oraz jednostki do koagulacji plazmą argonową. W ramach wsparcia szpital otrzymał także pompy ssące i myjki endoskopowe.

Zobacz również:
  • Bochnia: szpital zyska pompy ciepła i fotowoltaikę. Dofinansowanie na 52 mln zł
  • Wielka Brytania: Szpitale i szkoły zyskają panele fotowoltaiczne dzięki Great British Energy
  • 200 tys. rocznych oszczędności w szpitalu możliwe dzięki fotowoltaice od SolarEdge

Źródło: LONGi

Idź do oryginalnego materiału