W Nowym Sączu odbył się finał konkursu „Jestem eko-świadomy”, który przyciągnął młodych ekologów z całego regionu. Rywalizację podzielono na trzy grupy wiekowe, a w finałowym wypełnianiu testu wiedzy ekologicznej zmierzyło się 40 uczniów z 7 różnych szkół. Byli to najlepsi uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do II etapu spośród ponad 120 zgłoszonych młodych osób.
Wyzwania i nagrody dla młodych ekologów
Podczas finałowego spotkania w ANS w Nowym Sączu uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą na temat ekologii i ochrony środowiska. Pytania obejmowały takie tematy jak lokalna geografia, biologia oraz praktyczne aspekty ekologii – uczniowie musieli m.in. wiedzieć, jaki jest najwyższy szczyt rejonu nowosądeckiego, znać termin „ornitolog” (czyli osoba zajmująca się ptakami) oraz wiedzieć, co zrobić z przepaloną żarówką. Na teście pojawiło się także pytanie o datę Dnia Bez Śmiecenia. Na odpowiedzi uczniowie mieli godzinę, a rywalizacja była tak zacięta, iż potrzebne były dogrywki.
Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody – laptopy, tablety, smartwatche, głośniki bluetooth oraz nagrody pocieszenia, które miały zachęcić młodych do dalszego zgłębiania tematyki ekologicznej.
Eksperci w dziedzinie ekologii
Finał konkursu uświetnili eksperci, którzy na co dzień zajmują się działaniami proekologicznymi i edukacyjnymi. Wśród prelegentów znaleźli się Monika Bochenek z Fundacji Horyzont 360, Aneta Oleksy-Gębczyk z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Magda Strzykalska reprezentująca firmę WIŚNIOWSKI. Ich obecność była inspiracją dla uczestników, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę oraz dowiedzieć się więcej o możliwościach zawodowych w branży ekologicznej.
Konkurs „Jestem eko-świadomy” nie tylko pozwolił wyłonić najlepszych młodych ekologów regionu, ale także przyczynił się do zwiększenia świadomości na temat ochrony środowiska wśród młodzieży.