Ostrowski przekazał „zawiadomienie” neoprezesa TK o tzw. zamachu stanu do kancelarii głównej PK

7 godzin temu
Zdjęcie: ostrowski-przekazal-„zawiadomienie”-neoprezesa-tk-o-tzw.-zamachu-stanu-do-kancelarii-glownej-pk


W ostatnich dniach Polska stała się areną politycznych i prawnych sporów, które wstrząsnęły opinią publiczną. Centralnym punktem tych wydarzeń jest śledztwo w sprawie rzekomego „zamachu stanu”, które zostało „wszczęte” przez zastępcę Prokuratora Generalnego Michała Ostrowskiego. Sprawa ta dotyczy m.in. premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu, szefa Rządowego Centrum Legislacji oraz niektórych sędziów i prokuratorów. Co dokładnie się wydarzyło i jakie są konsekwencje tych działań?

Śledztwo w sprawie „zamachu stanu” – co wiemy?

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego, prok. Anna Adamiak, poinformowała w poniedziałek wieczorem, iż do sekretariatu PG zostały złożone dokumenty związane ze „śledztwem” w sprawie „zamachu stanu”. Według neoprezesa neoTK, Bogdana Święczkowskiego, osoby podejrzane działały w „zorganizowanej grupie przestępczej”, której celem była zmiana konstytucyjnego ustroju Polski oraz wpływanie na działalność neoTK, neoKRS i Sądu Najwyższego neosędzię Manowską.

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk podkreślił, iż prokurator generalny Adam Bodnar dwukrotnie zwracał się do prok. Ostrowskiego o wydanie dokumentów związanych ze śledztwem. Ostatecznie dokumenty zostały dostarczone do sekretariatu PG przy ul. Postępu 3 w Warszawie w wyznaczonym terminie.

Kontrowersje wokół neoTK

Spór o neoTK trwa od lat, a obecny kształt tej pato-instytucji jest krytykowany przez obecne władze i część środowisk prawniczych. Głównym zarzutem jest obecność tzw. sędziów dublerów, czyli osób wybranych na miejsca w neoTK, które były już wcześniej obsadzone. W marcu ubiegłego roku Sejm przyjął uchwałę, w której stwierdził, iż uwzględnianie rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może być uznane za naruszenie zasady legalizmu.

Od tego czasu „wyroki” neoTK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw. Rząd w grudniu ubiegłego roku przyjął uchwałę, w której stwierdził, iż ogłaszanie orzeczeń TK mogłoby doprowadzić do utrwalenia kryzysu praworządności. W styczniu neo-prezes neoTK Bogdan Święczkowski zaapelował do premiera Donalda Tuska o publikację 22 wyroków TK wydanych w 2024 roku.

Polityczne tło sprawy

W listopadzie 2023 roku ówczesny premier Mateusz Morawiecki powołał Michała Ostrowskiego na stanowisko zastępcy Prokuratora Generalnego. To właśnie Ostrowski wszczął śledztwo w sprawie „zamachu stanu”. W czwartek prok. Adamiak poinformowała, iż pracownik neoTK osobiście dostarczył zamkniętą kopertę do siedziby Prokuratury Krajowej, a następnie złożył ją w sekretariacie Ostrowskiego.

Sprawa ta ma wyraźny kontekst polityczny. Klub PiS zgłosił dwóch kandydatów na sędziów neoTK: Artura Kotowskiego i Marka Asta. Jednak na razie nie ma terminu rozpatrzenia tych kandydatur przez Sejm.

Podsumowanie

Śledztwo w sprawie „zamachu stanu” oraz spór o neoTK to wydarzenia, które podzieliły Polskę. Zarzuty stawiane przez neo-prezesa neoTK i działania prokuratury budzą wiele pytań i wątpliwości. Czy rzeczywiście doszło do próby zmiany ustroju Polski? Jakie będą konsekwencje tych wydarzeń dla polskiego wymiaru sprawiedliwości? Na te pytania odpowiedź przyniosą najbliższe miesiące.

Read more:
Ostrowski przekazał „zawiadomienie” neoprezesa TK o tzw. zamachu stanu do kancelarii głównej PK

Idź do oryginalnego materiału