Ostatnia chwila na wymianę starego pieca! Sprawdź

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. VOSTI


Wciąż używasz starego pieca grzewczego? To może być ostatni moment na jego wymianę. Termin obowiązkowej wymiany pieca zależy od jego klasy oraz lokalizacji. Każde województwo ma nieco inne rekomendacje. Nie zwlekaj i uniknij wysokiej kary finansowej za użytkowanie pieca niespełniającego standardów. Sprawdź, jak go wymienić. To najlepszy moment, ponieważ już od 1 stycznia 2025 roku zmieniają się przepisy programu Czyste Powietrze i wymiana pieca będzie wymagała kompleksowej termomodernizacji.

Obowiązkowa wymiana źródła ciepła dotknie milionów Polaków

Z roku na rok zaostrzane są przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń przez źródła ciepła. To sprawia, iż wielu Polaków zmuszonych jest do wymiany użytkowanych dotychczas pieców. Szacuje się, iż w najbliższych latach dotknie to choćby kilku milionów Polaków.

Przykładowo piece gazowe będzie można montować tylko do 2028 roku, a od 2040 roku ich użytkowanie będzie zakazane. Piece na drewno lub węgiel 3 i 4 klasy należy wymienić do początku 2028 roku. Do tego od stycznia 2023 roku można eksploatować tylko takie ogrzewacze powietrza, które mają sprawność cieplną na poziomie minimum 80% lub spełniają wymagania unijnego ekoprojektu.

Terminy wymiany źródeł ciepła różnią się w zależności od województwa

Do kiedy musisz wymienić stary piec? To zależy od tego, gdzie zlokalizowana jest Twoja nieruchomość. Każde przepisy ma tu nieco innego wymagania. Dokładnie zapoznaj się więc z przepisami obowiązującymi w Twoim województwie, aby niczego nie przegapić.

Brak wymiany pieca i użytkowanie starego źródła pieca, które nie spełnia najnowszych standardów, może skutkować poważnymi karami finansowymi. Warto się przed tym zabezpieczyć i zawczasu zadbać o zakup i montaż nowoczesnego pieca o podwyższonym standardzie energetycznym.

Dlaczego warto wymienić piec?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto wymienić stary piec. Przede wszystkim pozwoli Ci to na spełnienie wymagań prawnych i uniknięcie kary finansowej za użytkowanie starego kotła. Ponadto nowoczesne modele charakteryzują się większą sprawnością, co przekłada się korzystnie na efektywność grzewczą i obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości.

Z jednej strony Twój dom zyskuje wyższy standard energetyczny, a z drugiej pozostało przyjaźniejszy środowisku. To wszystko przy jednoczesnym generowaniu oszczędności. Bez dwóch zdań warto wymienić stary piec. Na szczęście można to zrobić, korzystając z rządowego wsparcia finansowego.

Dotacja na wymianę źródła ciepła

Wymiana pieca wiąże się z większą inwestycją. Warto więc sprawdzić, czy kwalifikujesz się do uzyskania dofinansowania – https://vosti.pl/dotacja-piec/. Jedną z możliwości jest Program Czyste Powietrze.

Skierowany jest on do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. W jego ramach można otrzymać choćby do 100% kosztów zakupu i montażu kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, kotła zgazowującego drewno o podwyższonym standardzie oraz kotła olejowego kondensacyjnego. Innym rodzajem wsparcie jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której można odliczyć inwestycję od podatku.

Kompleksowa pomoc Vosti

Stoisz przed wyzwaniem, jakim jest wymiana starego pieca i chcesz dostać dofinansowanie do inwestycji? Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem Vosti. Firma ta od lat wspiera klientów w tym obszarze. Potrzebujesz tylko dwóch minut, aby sprawdzić, czy dotacja Ci się należy. Za Vosti przemawia siedmioletnie doświadczenie, 100% skuteczności w pozyskiwaniu środków oraz ponad 12 000 zadowolonych klientów.

Idź do oryginalnego materiału