Większość za reformą dzielnic w Oslo. Reforma może zmniejszyć liczbę dzielnic.
Rada Miasta poparła stanowisko zarządu miasta, iż konieczne jest rozważenie nowej organizacji administracyjnej Oslo. Może to oznaczać zmniejszenie liczby dzielnic w stolicy Norwegii.
Przeczytaj również: Norwegia chce zakazu testów genetycznych u dzieci poza systemem ochrony zdrowia
Miasto planuje rewolucję administracyjną
Obszerna analiza wykazała, iż nowa struktura dzielnic może przynieść znaczne korzyści dla funkcjonowania miasta. Wskazano również na potrzebę ponownego określenia kompetencji dzielnic, instytucji miejskich oraz przedsiębiorstw komunalnych. W związku z tym, w środę 26 marca Rada Miasta zdecydowała o kontynuowaniu prac nad potencjalną reformą dzielnic.
Oslo przed wielką zmianą. Poparcie Rady Miasta
– Cieszę się, iż Rada Miasta poparła dalsze prace nad tym projektem. Jest to niezbędne, zwłaszcza w czasach rosnących potrzeb mieszkańców i coraz większych oczekiwań wobec miasta, które jednocześnie walczy z trudną sytuacją finansową. Musimy dostosować się do nowych realiów i znaleźć lepsze sposoby zarządzania miastem – powiedział przewodniczący zarządu miasta, Eirik Lae Solberg.
Reforma może zmniejszyć liczbę dzielnic
Analiza bierze pod uwagę trzy możliwe scenariusze nowego podziału administracyjnego: 4-6 dzielnic, 9-11 dzielnic lub zachowanie obecnej liczby, czyli 15. Ostateczna liczba może jednak różnić się od tych propozycji, w zależności od wyników dalszych prac analitycznych.
– Na tym etapie trudno przewidzieć, ile ostatecznie będzie dzielnic, ale jest prawdopodobne, iż granice zostaną zmienione. Mieszkańcy Oslo często czują silną więź z dzielnicą, w której mieszkają. Dlatego naszym zadaniem jako polityków jest zapewnienie podziału, który pozwoli na jak najlepsze świadczenie usług – powiedziała radna ds. zdrowia Thea Kristine Schjerven.
Wzmocnienie lokalnej demokracji
W ramach reformy rozważona zostanie także możliwość większego wpływu mieszkańców na decyzje dotyczące ich najbliższego otoczenia.
– Wiemy, iż wielu mieszkańców Oslo jest zaangażowanych w sprawy swojego sąsiedztwa – czy to dotyczące dróg do szkół, przestrzeni publicznych czy parków. Dlatego zależy nam na wzmocnieniu demokracji lokalnej, tak aby mieszkańcy mieli realny wpływ na decyzje dotyczące ich okolicy – powiedział radny ds. finansów Hallstein Bjercke.
Włącz Radio Wataha – Dobrze nastraja
Reforma może wejść w życie w 2028 roku
Do prac nad reformą powołano siedem grup roboczych, w skład których weszli przedstawiciele różnych instytucji miejskich. Proces podzielono na dwa etapy.
Pierwszy etap skupi się na ustaleniu zmian organizacyjnych, które muszą zostać zatwierdzone przed rozpoczeciem nominacji do rad dzielnic na wiosnę 2026 roku. W tej fazie przeanalizowane zostaną również propozycje nowej struktury dzielnic. Ostateczne decyzje mają zapaść zimą 2026 roku.
Drugi etap, od wiosny 2026 do jesieni 2027 roku, będzie poświęcony wdrażaniu nowej struktury oraz innych zmian organizacyjnych. jeżeli reforma zostanie zatwierdzona, wejdzie w życie 1 stycznia 2028 roku.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: gmina Oslo, Zdjęcie: Pixabay
Przeczytaj również: Decyzja Norges Bank: 4,5% pozostaje. Jakie są prognozy dla gospodarki?