Złoże Grodzewo zasili krajowy system przez blisko dwie dekady
Zasoby nowego złoża gazu ziemnego Grodzewo, zlokalizowanego w gminie Śrem (woj. wielkopolskie), oszacowano na niemal 250 mln mł. Eksploatacja rozpoczęta przez Grupę ORLEN ma potrwać około 18 lat. Gaz wydobywany z odwiertu o głębokości blisko 3 tys. metrów, po uzdatnieniu, będzie trafiał bezpośrednio do krajowego systemu przesyłowego.
Odwiert zrealizowano w ramach wspólnego projektu Grupy ORLEN i spółki ORLEN Upstream Polska.
Strategiczne znaczenie dla krajowego wydobycia
Według przedstawicieli koncernu, projekt w Grodzewie wpisuje się w szeroką strategię zwiększania krajowego wydobycia gazu.
– Zgodnie z przyjętą strategią intensyfikujemy działania mające na celu zwiększenie, w ciągu kolejnych kilku lat, wydobycia gazu ze złóż krajowych. Dlatego ważne jest dla nas każde odkrycie i każdy odwiert, z którego możemy pozyskać błękitne paliwo – podkreślił Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Upstream i Prezes ORLEN Upstream Polska.
Wielkopolska liderem wydobycia gazu w Polsce
Region Wielkopolski odgrywa kluczową rolę w strukturze krajowego wydobycia gazu. ORLEN prowadzi tam eksploatację na 37 złożach, z wykorzystaniem 144 otworów. W 2024 roku z wielkopolskich złóż pozyskano ok. 1,64 mld mł gazu ziemnego. To niemal połowa całkowitej produkcji krajowej koncernu w ubiegłym roku, która wyniosła 3,3 mld mł.
W lutym 2025 roku w regionie odkryto również inne perspektywiczne złoże – Siedlemin w pobliżu Jarocina, którego zasoby szacowane są na ponad 235 mln mł.
Wydobycie wspiera lokalne budżety
Eksploatacja węglowodorów przynosi również korzyści społecznościom lokalnym. Z tytułu wydobycia gazu uiszczana jest tzw. opłata eksploatacyjna. 60% wpływów trafia do gmin, 15% do powiatów i województw, a 10% zasila budżet Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Środki te pozwalają na realizację projektów społecznych i inwestycji ważnych dla mieszkańców. Opłaty te wypłacane są przez cały okres eksploatacji złóż, co sprzyja stabilnemu planowaniu budżetowemu na szczeblu samorządowym.
ORLEN zwiększa ambicje w zakresie krajowego wydobycia
Zgodnie ze strategią Grupy ORLEN 2035, do 2030 roku koncern planuje zwiększyć łączne wydobycie gazu ziemnego – z krajowych i zagranicznych źródeł – do 12 mld mł rocznie. W Polsce plan zakłada wzrost do 4 mld mł rocznie. Służyć temu ma m.in. integracja krajowych aktywów w ramach ORLEN Upstream Polska, co pozwoli zoptymalizować programy zagospodarowania złóż.
Obecnie ORLEN posiada 223 koncesje związane z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów na terenie Polski. W ostatnich latach produkcja gazu ziemnego pokrywała około 20% krajowego zapotrzebowania na ten surowiec.
Zobacz również:
Źródło: ORLEN (komunikat prasowy), oprac. własne.