Orlen Synthos przyspiesza z SMR: sześć miast na liście, dwa priorytetowe

enerad.pl 1 dzień temu

Oświęcim i Włocławek priorytetem dla Orlen Synthos

Podczas posiedzenia Sejmu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury elektroenergetycznej Wojciech Wrochna poinformował o zaawansowaniu prac nad wdrożeniem technologii SMR w Polsce. Wskazał, iż Orlen Synthos posiada już 6 decyzji zasadniczych dotyczących budowy reaktorów.

„Orlen Synthos, który jest najbardziej zaawansowany przy realizacji SMR ma wydane 6 decyzji zasadniczych. najważniejsze z nich to Oświęcim i Włocławek” – powiedział Wojciech Wrochna.

Plany budowy reaktorów BWRX-300 w Polsce

Orlen Synthos Green Energy planuje budowę w Polsce floty reaktorów SMR opartych na technologii GE-Hitachi BWRX-300. Projekty te mają przyczynić się do transformacji energetycznej kraju i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

W grudniu 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji SMR w sześciu lokalizacjach.

Sześć lokalizacji dla inwestycji SMR

Oprócz kluczowych inwestycji w Oświęcimiu i Włocławku, decyzje obejmują również:

  • Stawy Monowskie
  • Ostrołękę
  • Dąbrowę Górniczą
  • Kraków – Nową Hutę
  • Stalową Wolę – Tarnobrzeg

Zgodnie z planami, budowa reaktorów w tych lokalizacjach ma umożliwić bezpieczną i stabilną produkcję energii elektrycznej w oparciu o nowoczesną technologię jądrową.

Kolejne kroki w kierunku transformacji energetycznej

Zakłada się, iż inwestycje w małe reaktory modułowe (SMR) przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Realizacja projektów SMR przez Orlen Synthos to część szerszej strategii transformacji polskiego miksu energetycznego, w której energia jądrowa odgrywa coraz większą rolę.

Zobacz również:
  • SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany
  • Koszty SMR-ów nie zaskakują ekspertów. Polska kontynuuje przygotowania do inwestycji
  • Enea i Industria stawiają na SMR-y. Nowa kooperacja z potencjałem strategicznym

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału