Nowe złoże gazu w Wielkopolsce – ORLEN wzmacnia wydobycie
ORLEN poinformował o odkryciu nowego złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce. Złoże Siedlemin, zlokalizowane w pobliżu Jarocina, skrywa ponad 235 mln mł gazu. Odkrycie jest efektem wspólnego projektu ORLEN S.A. i ORLEN Upstream Polska. To kolejny dowód na potencjał wydobywczy regionu, w którym koncern już eksploatuje kilka złóż.
Wiercenie otworu poszukiwawczego na głębokości około 3 km wykonała spółka Exalo Drilling z Grupy ORLEN. Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych potwierdzono wielkość zasobów. najważniejsze dla szybkiego rozpoczęcia wydobycia jest dobrze rozwinięta infrastruktura w regionie.
– Zgodnie z deklaracjami maksymalizujemy wydobycie w Polsce, by wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju. Właśnie w tym województwie ORLEN wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju. Poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w naszą strategię, w której gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na Odnawialnych Źródłach Energii – podkreśla Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Wydobycia.
ORLEN inwestuje w krajowe wydobycie
Odkrycie złoża Siedlemin to część większej strategii ORLEN na rozwój krajowego wydobycia. W regionie firma eksploatuje już złoża Radlin, Klęka, Klęka E, Roszków i Chwalęcin. Wielkopolska to najważniejszy obszar wydobycia gazu ziemnego – w 2023 roku ORLEN pozyskał tutaj prawie 1,7 mld mł tego surowca.
Łącznie wydobycie gazu ziemnego przez Grupę ORLEN w 2023 roku wyniosło 7,1 mld mł, co pokryło 42% krajowego zapotrzebowania. Z krajowych złóż pochodziło 3,4 mld mł.
ORLEN planuje dalszy rozwój krajowego wydobycia. W nowej strategii do 2035 roku koncern zakłada zwiększenie całkowitej produkcji gazu ziemnego (z krajowych i zagranicznych złóż) do 12 mld mł rocznie. W Polsce wydobycie ma wzrosnąć do 4 mld mł.
Korzyści dla lokalnych samorządów
Eksploatacja nowych złóż oznacza dodatkowe wpływy dla gmin, na których terenie prowadzone jest wydobycie. Firmy wydobywcze w Polsce uiszczają specjalną opłatę eksploatacyjną, z której 90% trafia do budżetów samorządów. W 2024 roku wpływy dla gmin, na terenie których działa ORLEN Zielona Góra, wyniosły prawie 80 mln zł. To stabilne źródło dochodów, które gminy mogą przeznaczyć na inwestycje w infrastrukturę, edukację czy ochronę środowiska.
Gaz ziemny w strukturze produkcji energii
Gaz ziemny odgrywa kluczową rolę w produkcji energii elektrycznej w Polsce i w strategii ORLEN. Z dostępnych danych wynika, iż gaz stanowi 34,04% paliw wykorzystywanych do wytwarzania energii elektrycznej. To drugie najważniejsze źródło po węglu kamiennym, który ma 36,95% udziału.
Pozostałe źródła energii to:
- odnawialne źródła energii (OZE) – 19,50%,
- węgiel brunatny – 8,33%,
- inne źródła – 1,18%.
ORLEN traktuje gaz ziemny jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej. Pozwala on stabilizować system elektroenergetyczny, w którym rośnie udział odnawialnych źródeł energii. Nowe inwestycje w krajowe wydobycie mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zmniejszenie zależności od importu surowców.