ORLEN i Krajowa Grupa Spożywcza stawiają na biometan. Nowe porozumienie ma przyspieszyć zieloną transformację

enerad.pl 2 dni temu

Nowe partnerstwo dla zielonej energii

ORLEN oraz Krajowa Grupa Spożywcza (KGS), największy państwowy producent żywności, zawarły porozumienie o strategicznej współpracy w zakresie rozwoju produkcji biometanu. Wspólne działania obejmą m.in. budowę nowych instalacji, wykorzystanie odpadów rolniczych oraz dystrybucję paliwa wraz z niezbędną certyfikacją.

Pierwszym krokiem będzie analiza terenów należących do KGS pod kątem możliwości budowy instalacji. Firmy nie wykluczają jednak innych lokalizacji, które spełnią wymogi technologiczne i środowiskowe.

Biometan w centrum transformacji energetycznej

Biometan, jako niskoemisyjna alternatywa dla gazu ziemnego, zyskuje strategiczne znaczenie w kontekście polityki klimatycznej i rozwoju gospodarki cyrkularnej. Przedstawiciele ORLEN podkreślają, iż wykorzystanie odpadów do produkcji paliw nie tylko zmniejsza emisje, ale także wspiera lokalne społeczności i stabilność energetyczną.

Produkcja biometanu to przykład gospodarki cyrkularnej, który przynosi korzyści lokalne i krajowe – zaznacza Grzegorz Bujnowski z ORLEN.

Olga Adamkiewicz z KGS dodaje, iż inwestycja w biogaz i biometan to naturalny kierunek w stronę innowacji i zrównoważonego rozwoju.

ORLEN stawia na biometan: inwestycje i cele do 2035 roku

Grupa ORLEN konsekwentnie rozwija swoją pozycję w obszarze paliw alternatywnych. W planach do 2035 roku zakłada produkcję do 0,24 mld mł biometanu rocznie – zarówno w ramach własnych instalacji, jak i projektów realizowanych z partnerami.

Już teraz koncern realizuje inwestycje w tym obszarze – m.in. w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie powstaje pierwsza w Polsce biometanownia z modułem bioLNG, zdolna do produkcji ponad 7 mln mł biometanu rocznie. ORLEN posiada również trzy biogazownie: w Konopnicy, Buczku oraz Wojnach-Wawrzyńcach.

KGS z kolei wnosi do współpracy dostęp do substratów oraz areałów rolnych, które umożliwią bezpieczne wykorzystanie pofermentu jako nawozu.

Zobacz również:
  • Biometan szansą dla Polski? Do 2035 roku możliwa produkcja 5 mld mł rocznie
  • Tylko 1 biometanownia w Polsce. Potencjał to choćby 13 mld mł rocznie
  • PSG uruchamia Mapę Chłonności – biometan może pokryć 20% zapotrzebowania na gaz
  • Co to jest biometan?

Źródło: ORLEN

Idź do oryginalnego materiału