ORLEN i Equinor chcą upchnąć pod ziemią 4 mln ton CO2 rocznie

enerad.pl 1 miesiąc temu

Współpraca ORLEN i Equinor – strategiczny krok w dekarbonizacji

ORLEN podpisał porozumienie z norweskim Equinor, jednym z największych europejskich koncernów energetycznych. Celem współpracy jest rozwój technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla (CCS) w Polsce.

Obie firmy zajmą się identyfikacją miejsc, gdzie możliwe będzie bezpieczne składowanie CO2. Analizie poddane zostaną zarówno lokalizacje na lądzie, jak i w polskiej części Bałtyku. Kolejnym etapem będzie ocena możliwości realizacji wspólnych inwestycji w oparciu o wytypowane lokalizacje.

Współpraca z Equinor to kamień milowy w realizacji strategicznych celów Grupy ORLEN. Łączymy siły z doświadczonym i zmotywowanym partnerem, aby wypracować unikalne know-how w zakresie technologii CCS. Na bazie tych kompetencji chcemy zbudować nowy, perspektywiczny obszar biznesowy, który wzmocni potencjał dekarbonizacyjny Grupy ORLEN – podkreśla Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Wydobycia.

Equinor – lider europejskiego CCS

Equinor ma wieloletnie doświadczenie w składowaniu CO2. Już w 1996 roku firma rozpoczęła składowanie dwutlenku węgla w strukturach złoża Sleipner. Jest także udziałowcem Northern Lights – pierwszego transgranicznego projektu CCS, który zapewnia składowanie CO2 jako usługę.

We wrześniu 2024 roku Equinor uruchomił terminal przeładunkowy CO2 w ramach Northern Lights, a pierwsi klienci dostarczą tam dwutlenek węgla w połowie 2025 roku. W początkowej fazie projekt umożliwia składowanie 1,5 mln ton CO2 rocznie.

Norweska firma posiada również licencje na magazynowanie CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w Danii, Wielkiej Brytanii i USA. Wspólnie z TotalEnergies i BP realizuje projekt Northern Endurance Partnership, który zajmuje się transportem i magazynowaniem CO2, oraz Net Zero Teesside – pierwszą elektrownię gazową z instalacją CCS.

Oprócz tego spółka posiada doświadczenie w realizowaniu projektów z branży OZE. W lutym br. Equinor podpisał z Polenergią kontrakt na zabezpieczenie dna morskiego pod budowę farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3.

ORLEN chce magazynować 4 mln ton CO2 rocznie

W nowej strategii ORLEN zadeklarował, iż do 2035 roku osiągnie zdolność wychwytu, transportu i magazynowania 4 mln ton CO2 rocznie. Część tego potencjału zostanie wykorzystana do dekarbonizacji własnych aktywów petrochemicznych i rafineryjnych, a reszta będzie dostępna jako usługa dla innych firm.

ORLEN i Equinor rozpoczynają nowy etap współpracy, oparty na silnym fundamencie dotychczasowego partnerstwa energetycznego. Naszym celem jest wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań i rozwój energetyki odnawialnej – mówi Irene Rummelhoff, Wiceprezes ds. Marketingu, Midstream and Processing w Equinor.

CCS kluczowym elementem polityki klimatycznej UE

Unia Europejska wyznaczyła ambitne cele w zakresie redukcji emisji CO2. W czerwcu 2024 roku weszło w życie rozporządzenie Net-Zero Industry Act (NZIA), które ma zwiększyć konkurencyjność europejskich firm w sektorze technologii niskoemisyjnych.

NZIA zakłada, iż do 2030 roku UE będzie dysponować infrastrukturą umożliwiającą składowanie 50 mln ton CO2 rocznie. Obowiązek ten spoczywa na spółkach wydobywających gaz ziemny i ropę naftową w UE, w tym na ORLEN-ie.

Technologia CCS ma najważniejsze znaczenie dla dekarbonizacji branż, które nie mogą w pełni ograniczyć emisji CO2, takich jak:

  • przemysł cementowy,
  • hutnictwo,
  • przemysł chemiczny.

Dzięki CCS firmy z tych sektorów będą mogły kontynuować działalność w UE, spełniając coraz bardziej rygorystyczne normy emisji CO2.

Nowy obszar biznesowy ORLEN

Rozwój technologii CCS to dla ORLEN nie tylko element strategii dekarbonizacji, ale także możliwość budowy nowego obszaru biznesowego. Dzięki współpracy z Equinor, koncern chce stworzyć ekosystem firm zajmujących się magazynowaniem CO2, co przyczyni się do rozwoju innowacyjnych technologii i stworzenia nowych miejsc pracy.

Porozumienie z Equinor otwiera drogę do realizacji dużych inwestycji w Polsce, które mogą przyspieszyć proces transformacji energetycznej i wzmocnić pozycję ORLEN jako lidera zielonej rewolucji.

Idź do oryginalnego materiału