Orlen chce przejąć kontrolę nad polskim odcinkiem gazociągu Jamalskiego

11 miesięcy temu

PKN Orlen chce przejąć wyłączną kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych „Europol Gaz”. Firma jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

PKN Orlen zamierza przejąć kontrolę nad Europol Gazem. Informację podał dzisiaj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wniosek polskiego giganta naftowego wpłynął do Urzędu w zeszłym tygodniu, 2 października. Jak podaje UOKIK: „Zgłaszana koncentracja będzie polegać na przejęciu przez ORLEN S.A. z siedzibą w Płocku („ORLEN”), wyłącznej kontroli nad System Gazociągów Tranzytowych „Europol Gaz” S.A. z siedzibą w Warszawie („Europol Gaz”).” Jak zauważa Urząd na swojej stronie Europol Gaz jest właścicielem Systemu Gazociągów Przesyłowych, będącego polskim odcinkiem gazociągu przesyłowego Jamał-Europa.

Według serwisu „Forsal”, który powołuje się na swoje ustalenia o przejęciu akcji rosyjskiej spółki w firmie zarządzającej gazociągiem jamalskim w Polsce zdecydował rząd. Środki na ewentualne odszkodowaniem dla Gazpromu będą zamrożone - to znaczy nie zostaną wypłacone rosyjskiemu koncernowi. Będzie to zgodne z obowiązującą w Polsce ustawą sankcyjną - podają dziennikarze portalu. Ma chodzić o 787 mln zł.

Czytaj także: Orlen stał się największą firmą w Europie Środkowej

Orlen zwiększy swoją obecność w Niemczech oraz w Austrii

Zakup polskiego odcinka gazociągu jamalskiego jest kolejnym przedsięwzięciem PKN Orlen. Przypomnijmy, iż na początku października informowaliśmy o zwiększeniu obecności polskiej firmy w Niemczech oraz w Austrii. Do 2024 r. około 100 stacji w Niemczech będzie funkcjonowało już pod marką ORLEN. Natomiast Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie 266 stacji paliw w Austrii.

Niemcy są jednym z rynków, na których koncern planuje również intensywny rozwój sieci punktów ładowania aut elektrycznych. W ciągu najbliższych dwóch lat liczba ładowarek ma tam wzrosnąć do ponad 430. Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Deutschland obsługuje aktualnie 606 stacji paliw działających pod markami Orlen i Star. Tym samym koncern plasuje się na 6. pozycji wśród największych operatorów stacji paliw w Niemczech. Ostatnią akwizycją, sfinalizowaną w czerwcu br., było przejęcie od OMV 17 samoobsługowych punktów tankowania w krajach związkowych: Bawarii (13 lokalizacji), Badenii-Wirtembergii (3) i Hesji (1). Zgodnie z przyjętymi założeniami do końca 2030 r. wszystkie stacje ORLEN będą działały pod wspólnym logo. Proces rebrandingu odbywa się zgodnie z rynkowymi uwarunkowaniami poszczególnych krajów, w których znajdują się stacje firmy.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie 266 stacji paliw w Austrii. W momencie finalizacji procesu, będzie to już siódmy europejski kraj, na którym będzie obecny polski koncern. Orlen znajdzie się w gronie trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym. Umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca 2023 r. Komisja Europejska, badając wniosek ORLEN, uznała, iż transakcja jest zgodna z regułami wspólnego rynku. Oznacza to zielone światło dla ORLEN na nabycie od Grupy Doppler 100% udziałów w spółce Doppler Energie, będącej operatorem austriackiej sieci.

Umowa dotyczy 266 obiektów funkcjonujących pod marką Turmöl. Blisko połowa przejmowanych stacji to obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Przejmowana przez Orlen spółka posiada także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmstrom. Do końca roku będzie to 110 punktów ładowania w 34 lokalizacjach. Na 96 obiektach można skorzystać z myjni, połowa stacji oferuje usługi sklepowe, na około 80 funkcjonuje koncept gastronomiczny. W ramach transakcji zostanie przejęta również spółka Austrocard, oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

narodowcy.net/UOKiK/biznes.interia.pl

Idź do oryginalnego materiału