Opolskie ma swoje biuro w Brukseli. Powrót po pięciu latach

6 dni temu

Biuro Województwa Opolskiego w Brukseli siedzibę ma w lokalu współdzielonym z województwem śląskim. Zadania opolskiego przedstawicielstwa są szeroko zakreślone. Mimo to koncentrują się wokół współpracy z instytucjami i przedstawicielami UE – Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Komitetu Regionów.

– Po pandemii nie wróciliśmy do Brukseli z uwagi na trudności logistyczne. Teraz jest taka potrzeba, jest też europoseł na miejscu, widzimy wiele możliwości kooperacji – mówił w czwartek Tobiasz Gajda, pełnomocnik marszałka opolskiego ds. kontaktów z instytucjami UE, szef Biura Województwa Opolskiego w Brukseli.

Biuro Województwa Opolskiego w Brukseli. Czym się zajmie?

I to właśnie budowanie kontaktów z polskimi i zagranicznymi placówkami dyplomatycznymi, przedstawicielstwami regionalnymi i innymi organizacjami na terenie Belgii, ma być zadaniem opolskiego biura.

Więcej pod materiałem wideo

– To taki punkt startowy, by móc zaczynać rozmowy, mieć przestrzeń do spotkań – wyjaśnił Tobiasz Gajda. – Najważniejsza będzie dla nas promocja potencjału opolskiego: gospodarczego i turystycznego. Zachęcać do współpracy będziemy m.in. kompaktowością Opolskiego, bliskością autostrady.

Szymon Ogłaza podczas otwarcia biura stwierdził, iż Bruksela to ważne miejsce, tak dla świata, jak i województwa opolskiego.

– Dlatego tak ważne jest by być tu, na miejscu – ocenił marszałek. – Trzeba pokazywać, jak duże możliwości dają brukselskie instytucje naszym przedsiębiorcom i uczelniom. A jesteśmy naprawdę bardzo dobrzy w wykorzystywaniu europejskich pieniędzy, ale tych przeznaczonych dla regionów. Za to mamy trochę deficytu w sięganiu po brukselskie możliwości. I to będzie jeden z priorytetów dla działania biura. Kogo tutaj nie ma, tego nie ma w ogóle.

W planie ścisła kooperacja z regionem

Z kolei europoseł Andrzej Buła zadeklarował ścisłą współpracę.

– Chciałbym, abyśmy wypracowali taki model, który już testujemy – stwierdził. – Np. robiąc konferencję o Europejskim Funduszu Społecznym, już się dzielimy pracą organizacyjną. Wizytę przygotowują służby marszałkowskie w kontakcie z moim biurem w Europarlamencie. My udostępniamy salę w PE, zapraszamy gości i interesariuszy zajmujących się polityką społeczną.

– A już pod koniec czerwca, wspólnie z byłym ministrem, Michałem Boni, robimy konferencję na temat szkolnictwa zawodowego – dodał europoseł Buła.

– Chciałbym aby Opolszczyzna pokazała dobre przykłady w szkolnictwie zawodowym. Poza tym jest cała sfera gospodarcza: Grupa Azoty, cementownie, hutnictwo. To są tematy bardzo trudne, wymagające zaopiekowania w Brukseli. Tu uruchamiamy procedury. Przykładem były cła dumpingowe na nawozy z Białorusi i z Ukrainy, których import bardzo uderzał w kędzierzyńskie „Azoty”.

Fot. Anna Konopka

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału