Władze regionu, policja, kuratorium oświaty oraz opolskie instytucje będą współpracować w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osobom starszym. Rusza program „Opolski bezpieczny senior”. To odpowiedź na rosnącą liczbę oszustw popełnianych na osobach starszych.
– W ramach programu przygotujemy serię spotkań, warsztatów, konferencji, wystąpień, spotkań bezpośrednich z seniorami zamieszkującymi nasze województwo. Podczas tych wydarzeń będziemy przybliżać zagrożenia związane z cyberprzestrzenią, uświadamiać na co seniorzy mają zwracać szczególną uwagę, czego unikać poruszając się w internecie, ponieważ na przestępczość internetową ta grupa narażona jest szczególnie. Poruszymy też temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zarówno informując o niebezpieczeństwach, jak i zasadach, o których powinni pamiętać, aby byli bezpieczni – mówi insp. Magdalena Nguyen-Fudala, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu.
– Seniorzy to grupa, którą należy otoczyć szczególną troską, stąd musimy ich ostrzegać i edukować na temat różnego rodzaju zagrożeń. Należy uczyć ich, iż niebezpieczeństwa są nie tylko na drogach, ale również w internecie. Konieczne jest uświadamianie ich, iż osoby, z którymi rozmawiają przez telefon nie zawsze mają uczciwe zamiary. Chodzi o takie krytyczne myślenie, o taką trochę zasadę ograniczonego zaufania w ruchu drogowym. Ta edukacja seniorów w tym temacie jest celem programu „Opolski bezpieczny senior”, który samorząd województwa realizuje przy współpracy z wojewodą opolską, kuratorium oświaty oraz instytucjami, które są do tego powołane, czyli z policją, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.
Program finansowany jest z budżetu województwa opolskiego w łącznej kwocie 200 tysięcy złotych. Realizowany będzie do grudnia 2026 roku.
Magdalena Nguen-Fudala, Zuzanna Donath-Kasiura:
Dłuższa relacja:
Szymon Ogłaza, Magdalena Nguen-Fudala, Zuzanna Donath-Kasiura, Joanna Raźniewska:
autor: Anna Kurc