Nie będzie podwyżek opłat za badania techniczne pojazdów od 1 lipca 2024 r. – poinformowało w Ministerstwo Infrastruktury, dementując w ten sposób informacje, jakie pojawiły się na ten temat w mediach.
– W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami o wzroście opłat za badania techniczne pojazdów, Ministerstwo Infrastruktury informuje, iż nie będzie podwyżek opłat od 1 lipca 2024 roku – poinformował resort.
– Nie zostały też rozpoczęte prace legislacyjne nad zmianą przepisów regulujących wysokość stawek opłata za badania techniczne. Nieprawdziwa jest również informacja o uzależnieniu wysokości opłat za badania techniczne pojazdów od wynagrodzenia minimalnego oraz podawana przez media kwota – dodano.
Na początku kwietnia tego roku, podczas posiedzenia senackiej komisji infrastruktury, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury Renata Rychter przyznała, iż wysokość opłaty za badania techniczne pojazdów wzrosłaby o ok. 90 proc. w przypadku wzięcia pod uwagę wskaźników inflacyjnych od roku 2004.
– Obywatel, a z drugiej strony właściciel stacji kontroli pojazdów, musi wiedzieć dokładnie, ile za konkretne badanie techniczne, jaka opłata powinna być pobrana. Ta opłata może być określona albo kwotowo, ale też może być określona poprzez wskazanie procent, a punktem odniesienia może być albo minimalne wynagrodzenie za pracę albo też średnie przeciętne wynagrodzenie za pracę – powiedziała wtedy Rychter.
– Biorąc pod uwagę wskaźniki inflacyjne na przestrzeni tych lat, od 2004 roku, to wiadomo, mamy ok. 90 proc. więcej, jeżeli chodzi o wysokość opłaty – dodała.
Na początku marca tego roku resort infrastruktury poinformował, iż prowadzi analizy w sprawie wysokości opłat za badania techniczne pojazdów; chce znaleźć rozwiązanie, które nie uderzy po kieszeni właścicieli aut i wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom prowadzących stacje kontroli.
– W Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, którzy postulują zmianę tabeli opłat za badania techniczne pojazdów. w tej chwili prowadzone są w tej sprawie analizy – przekazał wtedy rzecznik ministerstwa.
Dodał, iż resort infrastruktury stara się znaleźć rozwiązanie, które nie uderzy po kieszeni właścicieli samochodów, ale jednocześnie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów.
– Na tym etapie prac jest jednak za wcześnie, by mówić o konkretnych planach i rozwiązaniach systemowych w tej kwestii – stwierdził Jaśkowski.
Pod koniec marca minister infrastruktury Dariusz Klimczak w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, iż w kierowanym przez niego resorcie prowadzone są analizy w sprawie wysokości opłat za badania techniczne pojazdów. Dodał, iż opłaty za badania techniczne pojazdów nie były zmieniane od wielu lat. Zadeklarował jednocześnie, iż chce pogodzić interesy obu stron – przedsiębiorców i właścicieli pojazdów.
– Pracujemy nad zmianami przepisów, aby zmienić sytuację przedsiębiorców. Zapewniam jednak, iż na pewno nie będzie drastycznej podwyżki za przeprowadzenie badania – powiedział Radiu Kielce Dariusz Klimczak.
Pod koniec stycznia tego roku organizacje z branży motoryzacyjnej wystosowały apel do wiceministra infrastruktury Pawła Gancarza w sprawie waloryzacji opłat za badania techniczne pojazdów. Branża wskazuje, iż wysokość opłat za badania techniczne pojazdów nie zmieniła się od prawie 20 lat. Pod apelem podpisali się przedstawiciele: Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, DEKRA Polska, Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej, Polskiego Związku Motorowego, Związku Dealerów Samochodów, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów i Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.