ONZ oskarża Izrael o ostrzeliwanie pracowników służby zdrowia w Strefie Gazy

1 tydzień temu
Zdjęcie: onz-oskarza-izrael-o-ostrzeliwanie-pracownikow-sluzby-zdrowia-w-strefie-gazy


Izraelscy żołnierze są najprawdopodobniej odpowiedzialni za śmiertelny ostrzał snajperski personelu medycznego w szpitalach Al-Awda i Al-Amal w Strefie Gazy, stwierdziło Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) w raporcie dotyczącym ataków na szpitale w Strefie Gazy w okresie od 7 października 2023 r. do czerwca 2024 r.

Zdaniem ekspertów OHCHR organizacja ma „uzasadnione podstawy, by sądzić”, iż w okresie od 5 do 22 grudnia 2023 r. oddziały IDF otaczające szpital Al-Awda wielokrotnie używały ostrej amunicji, co w tym okresie spowodowało śmierć pracowników służby zdrowia. Do tego samego wniosku doszło w związku z atakiem na szpital Al-Amal 31 stycznia 2024 r.

Organizacja wyjaśnia, iż ​​w szpitalu Al-Awda w mieście Jabalya strzelanina na długi czas ograniczyła poruszanie się po budynkach szpitala i doprowadziła do ofiar wśród personelu medycznego. Na przykład 7 grudnia 2023 r. pielęgniarka szpitalna została śmiertelnie postrzelona w klatkę piersiową przez snajpera, wyglądając przez okno. 9 grudnia 2023 roku postrzelono w głowę pracownika szpitala, który stał przy oknie. W dokumencie podano, iż w ten sam sposób, 20 metrów od wejścia do szpitala, zginęły dwie kobiety w ciąży.

„W żadnym z opisanych powyżej incydentów nie było informacji sugerujących, iż ofiary były bezpośrednio zaangażowane w działania wojenne” – podkreśla raport.

W listopadzie 2023 r. organizacja Médecins Sans Frontières poinformowała, iż ​​osoby próbujące uciec ze szpitala Al-Shifa w Gazie w szczytowym okresie walk były bombardowane i atakowane przez snajperów.

Według danych WHO na dzień 31 grudnia 2024 r. od 7 października 2023 r. na okupowanych terytoriach palestyńskich zgłoszono 1273 ataki na placówki medyczne, w wyniku których zginęły 883 osoby, a 1416 zostało rannych.

7 października 2023 r. Izrael stał się celem bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas wkroczyli na tereny przygraniczne, otworzyli ogień do wojskowych i cywilów oraz wzięli ponad 200 zakładników. Według władz po stronie izraelskiej zginęło około 1,2 tys. osób.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazne Miecze, która obejmowała ataki na cele cywilne, i ogłosiły całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, prądu, paliwa, żywności i leków. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od początku konfliktu zginęło ponad 45,2 tys. Palestyńczyków, a ponad 107,5 tys. zostało rannych.

More here:
ONZ oskarża Izrael o ostrzeliwanie pracowników służby zdrowia w Strefie Gazy

Idź do oryginalnego materiału