Omnibus I. Stanowisko KIG ds. ESG

4 tygodni temu

Komitet Krajowej Izby Gospodarczej ds. ESG przedstawił stanowisko w sprawie OMNIBUSA.

Jest to odpowiedź na zaproszenie resortu Rozwoju i Technologii do ponownej weryfikacji opinii wobec propozycji Komisji Europejskiej dotyczących uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju (tzw. Omnibus I).

Główne tezy Komitetu KIG ds. ESG

Komitet KIG ds. ESG wyraża opinię, iż proponowane uproszczenia mają charakter jednostronny, koncentrując się głównie na formalnym ograniczeniu podmiotów objętych raportowaniem CSRD i obowiązkiem raportowania Taksonomii UE. Nie adresują one jednak podstawowych obciążeń przedsiębiorstw, takich jak koszty analizy podwójnej istotności, atestacji, tagowania i agregowania danych. KIG podkreśla, iż firmy potrzebują nie tylko uproszczeń, ale również bezpłatnego wsparcia regulacyjnego, zachęt i ulg. Propozycje KE wywołały konsternację i niepewność, szczególnie wśród przedsiębiorstw drugiej fali przygotowujących się do raportowania.

Długoterminowo istnieje ryzyko spadku zaangażowania firm w zrównoważony rozwój, gdyż obowiązek raportowania stanowił dla wielu jedyny motywator. KIG wskazuje, iż ograniczenie raportowania do największych firm może osłabić realizację celów zrównoważonego rozwoju.

W opinii KIG, kryteria objęcia raportowaniem nie powinny opierać się wyłącznie na liczbie zatrudnionych i obrotach, ale uwzględniać wpływ branży na środowisko i społeczeństwo. W kwestii VSME (Voluntary Standard for SMEs), KIG dostrzega potencjał, ale zwraca uwagę na ryzyko „quasi-obowiązku” i sugeruje wprowadzenie dwóch standardów VSME: uproszczonego dla MŚP i rozszerzonego dla firm zatrudniających 250-1000 pracowników.

Reszta tekstu na RaportCSR.pl

Idź do oryginalnego materiału