Olej spożywczy w cysternie po benzynie. Gigantyczna kara dla państwowego molocha

3 tygodni temu

Chińskie media poinformowały o skandalicznych praktykach związanych z transportem oleju spożywczego. Wyniki śledztwa potwierdziły doniesienia o przewożeniu oleju spożywczego cysternami wykorzystywanymi wcześniej do transportu benzyny syntetycznej, które nie były czyszczone. Kary nałożone na firmy i osoby związane z tym procederem wyniosły łącznie 11 milionów juanów (około 5,9 miliona złotych).

Ujawnienie skandalu przez media

W lipcu bieżącego roku, chiński dziennik „Xin Jing Bao” („Beijing News”) po przeprowadzeniu własnego śledztwa ujawnił, iż cysterny używane do transportu benzyny syntetycznej w prowincji Hebei oraz w mieście Tiencin były także wykorzystywane do przewożenia oleju spożywczego. Informacja ta gwałtownie wywołała oburzenie wśród społeczeństwa oraz zainteresowanie ze strony chińskich władz.

Chińska państwowa agencja prasowa Xinhua poinformowała, iż specjalny zespół dochodzeniowy, złożony z przedstawicieli rządowego wydziału bezpieczeństwa żywności, policji oraz innych organów, potwierdził prawdziwość zarzutów stawianych przez media.

Wysokie kary finansowe i działania prawne

Na mocy ustaleń zespołu dochodzeniowego, na państwowe przedsiębiorstwo Sinograin Oil (Tianjin) Co. Ltd. nałożono grzywnę w wysokości 2,86 miliona juanów (około 1,54 miliona złotych). Ponadto, sześć innych firm logistycznych i przedsiębiorstw produkujących olej spożywczy zostało ukaranych grzywnami na łączną kwotę 8,18 miliona juanów (około 4,39 miliona złotych). Dodatkowo, zarzuty karne postawiono dwóm kierowcom związanym z nielegalnym procederem.

W jednym z przypadków opisanych w raporcie, firma transportowa próbowała ukryć problem wystawiając fałszywe faktury za mycie cystern. W innym przypadku, kierowca wskazał lokalizację rzekomego czyszczenia cysterny, która podczas dochodzenia okazała się miejscem bez stacji czyszczących ani mobilnych urządzeń spełniających odpowiednie normy.

Reakcja władz na nieprawidłowości

Chińskie władze określiły te praktyki jako „wyjątkowo złośliwy i przestępczy czyn”, który jest sprzeczny ze „zdrowym rozsądkiem oraz zasadami moralnymi i prawnymi”. Tego typu działalność nie tylko podważa zaufanie konsumentów do produktów spożywczych, ale także stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Historia skandali żywnościowych w Chinach

Chiny od lat starają się poprawić reputację swojej żywności, która była nadszarpnięta przez szereg skandali związanych z jej bezpieczeństwem. W ostatnich latach do najpoważniejszych przypadków należały skandale związane z mlekiem w proszku dla niemowląt oraz skażoną wieprzowiną.

Ponad dekadę temu chińskie władze rozpoczęły walkę z procederem wyławiania oleju z kanalizacji, który po uzdatnieniu był sprzedawany ponownie jako olej spożywczy. Mimo to, takie działania wciąż są odnotowywane, a nagrania pokazujące wyławianie oleju ze studzienek kanalizacyjnych często pojawiają się w mediach społecznościowych.

Podsumowanie

Obecny skandal związany z transportem oleju spożywczego cysternami po benzynie syntetycznej pokazuje, iż mimo wysiłków chińskich władz, problem bezpieczeństwa żywności w Chinach pozostaje aktualny. Władze muszą podjąć jeszcze bardziej zdecydowane kroki, aby zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości i przywrócić zaufanie konsumentów do chińskiej żywności.

Read more:
Olej spożywczy w cysternie po benzynie. Gigantyczna kara dla państwowego molocha

Idź do oryginalnego materiału