Około 10% Polaków popiera wysłanie żołnierzy na Ukrainę

5 miesięcy temu

Według badania przeprowadzonego przez United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i „RMF FM”, aż 9,4% Polaków popiera wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę. W badaniu sprzed roku nikt nie popierał takiego rozwiązania.

Pracownia United Surveys przeprowadziła dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM bardzo interesujące badanie. Respondentom zaproponowano kilka możliwych sposobów pomocy Ukrainie, a oni mogli wskazać kilka odpowiedzi. Sondaż został przygotowany w dniach 8-10 marca 2024, metodą mieszaną CATI/CAWI na próbie 1000 osób.

Najwięcej ankietowanych - 75%– popiera humanitarną pomoc dla Ukrainy, 67,6% respondentów uważa natomiast, iż Polska powinna wspierać Ukrainę przekazując pomoc militarną. Z kolei 54,1% Polaków wskazuje, iż nasz kraj powinien przekazywać Kijowowi ciężki sprzęt militarny. 46,8% ankietowanych stwierdziło, iż Polska powinna pomóc Ukrainie przyjmując uchodźców. 41,1% badanych wskazało opcję „pomoc finansowa dla Ukrainy”.

Z kolei 27,1% ankietowanych uważa, iż Warszawa powinna oficjalnie zezwolić swoim obywatelom na walkę na Ukrainie, warto zaznaczyć, iż przed rokiem takiego zdania było 3,4 proc. badanych. Natomiast aż 9,4% Polaków stwierdziło, iż Polska powinna wysłać na wojnę swoich żołnierzy. W badaniu sprzed roku nikt nie popierał takiego rozwiązania. Tylko 3,8% badanych nie wie, jak Polska powinna pomagać Ukrainie.

Żołnierze NATO zostaną wysłani na Ukrainę?

Przypominamy, iż w poniedziałek 26 lutego. w Paryżu, na zaproszenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona miało miejsce spotkanie głów państw i szefów rządów europejskich oraz przedstawicieli USA i Kanady. Omówiono sytuację na Ukrainie oraz sprawy bezpieczeństwa w Europie Środkowej. Dyskusja dotyczyła także innych form wsparcia, nie tylko wsparcia militarnego, ale także wsparcia w rozminowaniu Ukrainy, wsparcia szkoleniowego i w strzeżeniu granicy Ukrainy z Białorusią. Omówiono również kwestię współpracy przemysłowej z Kijowym, między innymi w kontekście przemysłu rakietowego. Jak poinformował obecny podczas rozmów Prezydent RP Andrzej Duda zapadły decyzje dotyczące dalszego wsparcia Ukrainy. Rozpoczęto pracę nad rozwiązaniem mającym zagwarantować dostawy dużych ilości amunicji.

Jeszcze przed obradami w Paryżu premier Słowacji Robert Fico przekazał w poniedziałek sensacyjną informację. Podczas konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Słowacji stwierdził, iż kilku członków NATO i Unii Europejskiej rozważają umowy dwustronne, aby wysłać wojska na Ukrainę, na zasadzie dwustronnej. Fico nie podał żadnych szczegółów, natomiast zaznaczył, iż Słowacja jako członek UE i NATO nie wyśle swoich żołnierzy na Ukrainę. Słowa premiera Słowacji po części potwierdził prezydent Francji Macron. Polityk stwierdził, iż nie ma konsensusu w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę, ale nie można wykluczyć tej kwestii, ponieważ Rosja nie może wygrać.

Stanowisko prezydenta i premiera Polski a słowa greckiego premiera

Do spekulacji odnośnie wysłanie wojsk NATO na Ukrainę odniósł się Andrzej Duda na konferencji prasowej. Stwierdził, iż podczas spotkanie w Paryżu najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. Prezydent podkreślił, że, iż nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie i absolutnie takich decyzji nie ma. Prezydent wskazał, iż podczas spotkania poruszona została także kwestia ewentualności wysłania żołnierzy na Ukrainę.

Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół w ogóle kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. I tutaj też no nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie. Te zdania są różne. Ale generalnie absolutnie takich decyzji nie ma – to chcę podkreślić. Absolutnie takich decyzji nie ma - Prezydent RP Andrzej Duda.

We wtorek do informacji o pomyśle skierowania żołnierzy NATO do Ukrainy odniósł się przebywający w Pradze premier Donald Tusk, który zapewnił, iż nie przewiduje wysłania polskich oddziałów na Ukrainę. Podkreślił, iż dzisiaj przywódcy powinni skoncentrować się na tym, by maksymalnie wesprzeć Ukrainę w jej wysiłku zbrojnym tak jak robią to Polacy i Czesi.

W kontekście wysłania wojsk NATO na Ukrainie odniósł się premier Grecji Kiriakos Mistotakis podczas konferencji prasowej.

Poza tym, ponieważ słyszałem także różne uwagi od moich kolegów na temat kwestii, które można przedyskutować na naszej sali, chcę państwa zapewnić, iż nie ma mowy o wysłaniu sił, europejskich sił NATO na Ukrainę, jest to kwestia, która nie istnieje dla Grecji i uważam, iż nie dotyczy to zdecydowanej większości naszych sojuszników - premier Grecji Kiriakos Mistotakis.

Dopytywany, kim jest „mała mniejszość” państw, które popierają wysłanie wojsk, stwierdził, iż państwami, które na podstawie porozumienia chciały wysłać siły zbrojne na Ukrainę i być może to zrobią są: Polska, Litwa, Estonia, Łotwa. A przede wszystkim Wielka Brytania.

narodowcy.net/dorzeczy.pl

Idź do oryginalnego materiału