Ogromna farma słoneczna „Szprotawa” gotowa do pracy

15 godzin temu
Zdjęcie: Farma fotowoltaiczna Szprotawa (polenergia)


Zajmująca ponad 76 ha farma fotowoltaiczna „Szprotawa” jest gotowa do wytwarzania energii elektrycznej. Właściciel obiektu – spółka Polenergia – złożył już wniosek o koncesję.

Nowa farma słoneczna Polenergii, polskiej prywatnej grupy energetycznej, rozpoczęła rozruch. Ma ona zwiększyć moce wytwórcze spółki do 149 MW od drugiego półrocza 2025 r. Całkowita moc produkowana przez grupę z OZE wzrośnie do 641 MW.

Do Urzędu Regulacji Energetyki został złożony wniosek o wydanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Proces udzielania koncesji może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni

– poinformowała dziś spółka.

Projekt o mocy 67 MW zlokalizowany jest w lubuskich gminach Szprotawa oraz Niegosławice. Proces udzielenia koncesji może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.

Szprotawa będzie największą inwestycją fotowoltaiczną w Grupie Polenergia

– podkreślił Adam Purwin, prezes Polenergii.

Farma fotowoltaiczna Szprotawa podzielona jest na dwie części (Szprotawa I i Szprotawa II), na które składa się ponad 107 tys. nowoczesnych dwustronnych modułów o łącznej powierzchni ponad 300 tys. kw.

Budowa trwała od marca do grudnia 2024. Obiekty uzyskały warunki przyłączenia w 2021 r. W pobliżu farmy fotowoltaicznej znajduje się także należąca do Grupy Polenergia farma wiatrowa Mycielin.

Czytaj także:

LUBUSKIE

Wielka farma fotowoltaiczna? Mieszkańcy mówią „nie”

4 marca 2025

Mieszkańcy gminy Skąpe od zeszłego roku protestują przeciwko farmie fotowoltaicznej i wiatrowej, która ma powstać na terenie gminy. Chodzi o jedną z największych inwestycji w Europie. Zarzucają władzom brak...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału