Po trwającej od 2020 roku gruntownej modernizacji Muzeum Prus Górnych w Morągu otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. Placówka, będąca oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, mieści się w odrestaurowanym Pałacu Dohnów i zachwyca ekspozycjami oraz odświeżoną przestrzenią wystawienniczą.
W ramach prac remontowych docieplono ściany, wymieniono dach, okna i drzwi, przeprowadzono modernizację instalacji grzewczej oraz zwiększono powierzchnię wystawienniczą. Całość inwestycji kosztowała ponad 14 milionów złotych, z czego większość środków pochodziła z budżetu samorządu województwa.

Podczas uroczystego otwarcia goście mieli okazję podziwiać nowe ekspozycje, w tym m.in. „Krajobraz kulturowy Górnych Prus. Kurhany”, „Historia Pałacu Dohnów w Morągu” czy „Okruchy przeszłości. Pamiątki z pruskich dworów”. Wrażenie zrobiła również kolekcja luterańskich epitafiów i portretów upamiętniających, określana jako „największy zbiór w Polsce”. Muzeum promuje również wyjątkową wystawę „Portret holenderski XVII wieku z galerii rodu zu Dohna”, przedstawiającą cenne i rzadkie dzieła malarstwa holenderskiego, które przez wieki stanowiły część kolekcji rodziny Dohna. Jednym z najciekawszych eksponatów jest również prezentacja rzeźb Adolfo Wildta (1868-1931) z kolekcji Franza Rosego z Dylewa, zgromadzonych pod tytułem „Z niepamięci”.
To jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym regionie. Zachęcamy, odwiedzajcie Muzeum Prus Górnych i odkrywajcie skomplikowaną, trudną, ale niezwykle ciekawą historię naszych ziem.
– powiedział Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński.

Dla wszystkich zainteresowanych historią regionu muzeum przygotowało dzień otwarty, który odbędzie się w sobotę, 15 marca. W programie przewidziano oprowadzanie z kuratorami oraz prezentację nowoczesnych ekspozycji. Muzeum będzie czynne od godz. 11.00 do 16.00, a oprowadzania kuratorskie odbędą się o godz. 11.30 i 14.00. Wstęp wolny.
Źródło: Muzeum Warmii i Mazur
Pałac Dohnów w Morągu, znany również jako „Zameczek Dohnów”, to zabytkowa rezydencja miejska rodu zu Dohna, wybudowana w latach 1562–1571 w stylu barokowym. Usytuowany w centrum Morąga, około 46 km na północny zachód od Olsztyna, pałac powstał na fundamentach średniowiecznych murów miejskich, z których część została wkomponowana w jego strukturę. WMWM+4Wikipedia+4Mragowo+4
Ród zu Dohna, pochodzący z Saksonii, osiedlił się w Prusach w połowie XV wieku. Za protoplastę rodziny uznaje się rycerza Stanislausa, który w 1469 roku otrzymał dobra Wilczęta i Karwiny. Jego syn, Peter zu Dohna, znacznie powiększył majątek rodziny, nabywając m.in. wieś Słobity, która stała się główną siedzibą rodu.
W 1697 roku wielki pożar strawił znaczną część Morąga, w tym pałac Dohnów wraz z bogatymi wnętrzami i rodowym archiwum. Odbudowę przeprowadzono w latach 1717–1719 pod kierunkiem pruskiego architekta Johanna Caspara Hindersina, nadając rezydencji barokowy charakter.
Podczas II wojny światowej pałac został poważnie zniszczony przez armię radziecką. Odbudowę przeprowadzono w latach 1975–1985 z inicjatywy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. Od 1986 roku do czasu remontu w 2020 roku w pałacu mieściło się Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera, będące oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.