„Pani Karina odrzuciła moją ofertę pomocy” – tak o jednym z przedsiębiorców wyraziła się minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska. W czwartek podczas burzliwego posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dyskutowano o reaktywowanym programie „Czyste Powietrze”. Obrady były pełne emocji, a przedstawiciele branży instalacyjnej skarżyli się na niewypłacone środki.**
„Nasze firmy bankrutują!” – protest instalatorów
W trakcie posiedzenia komisji głos zabrała jedna z przedsiębiorczyń, która nie kryła frustracji:
– Czy wy rozumiecie, iż nasze firmy bankrutują? Słuchamy po raz kolejny, iż jesteśmy oszustami, złodziejami, iż przez nas ten program stanął. Ja dla moich beneficjentów robię wszystko, od miesięcy nie śpię po nocach, żebym mogła zrealizować kolejne inwestycje. Może mnie pani stąd wyrzucić, powiem, co mam do powiedzenia. Śmiejecie się nam w twarz, to są oszczerstwa, które po raz kolejny rzucacie nam w twarz – mówiła.
Nagranie z jej wypowiedzią udostępnił w mediach społecznościowych poseł PiS Michał Woś, co spotkało się z szerokim odzewem.
Minister Hennig-Kloska: „Nie ma nierozliczonych wniosków”
W odpowiedzi na te zarzuty minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, wyjaśniła, iż zna przedsiębiorczynię i proponowała jej pomoc, jednak ta została odrzucona.
– Firma Pani Kariny, która dziś krzyczała na sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, nie ma żadnych nierozliczonych wniosków w programie Czyste Powietrze w WFOŚiGW w Opolu, a to tam zarejestrowana jest właśnie Jej firma. Pani Karina odrzuciła też moją ofertę pomocy w weryfikacji Jej sprawy. Może właśnie dlatego, iż nie ma nierozliczonych wniosków? – napisała szefowa MKiŚ.
Protest przed Sejmem – przedsiębiorcy domagają się wypłat
Przed budynkiem Sejmu zgromadzili się przedstawiciele branży instalacyjnej, domagając się uregulowania zaległych płatności z programu „Czyste Powietrze”. Protest zorganizowała grupa na Facebooku „Poszkodowani w Prefinansowaniu Czystego Powietrza Podkarpacie”.
Przedsiębiorcy zarzucają władzom:
- opóźnienia w wypłatach,
- niejasne procedury,
- trudności w kwalifikacji inwestycji.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, iż w nowej wersji programu wprowadzono istotne zmiany, m.in.:
- obowiązek potwierdzenia standardu energetycznego domu przed i po inwestycji,
- wyższe dofinansowanie dla najuboższych,
- podniesienie progów dochodowych.
Mimo to wątpliwości przedsiębiorców i ekspertów pozostają nierozwiązane.
More here:
„Odrzuciła pomoc”. Minister klimatu odpowiada na zarzuty przedsiębiorców