Odra nie zaleje Opolszczyzny? „To małe rzeki są dużym problemem”

4 dni temu

Odra nie zaleje Opolszczyzny – wynika z prognoz. Wody Polskie zapewniają, iż obiekty hydrotechniczne na rzece działają odpowiednio do zaistniałej sytuacji. A to, kiedy i jak zadziałają, zależy od napływu fali i opadów deszczu. Bo natury nikt nie przewidzi.

– o ile chodzi o te obiekty hydrotechniczne, zbiorniki wielofunkcyjne i foldery przeciwpowodziowe będące w administracji Wód Polskich w Gliwicach, to są one absolutnie sprawne. Podejmują swoją pracę zgodnie ze swoim przeznaczeniem – mówi Linda Hofman, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

– Część z tych zbiorników już wykorzystuje retencje przeciwpowodziowe. Natomiast część zacznie ją wykorzystywać, jak to będzie miało na terenie polderu Żelazna – dodaje.

W Żelaznej polder zacznie przyjmować wodę. Ale od kiedy, to zależy od natury, czyli dopływu. A tego dokładnie nikt nie oszacuje.

Zbiornik Racibórz pracuje od niedzieli rano

– Jak wydolnie będzie pracował zbiornik Racibórz, który uruchomiono w niedzielę nad ranem – i w jakim stopniu przejmie falę powodziową – to będzie zależne, ile wody do nas dopłynie – tłumaczy Linda Hofman.

– I również będzie zależne od tego, ile wody spadnie z nieba. A na to pytanie już państwu nie odpowiemy. Zapewniamy jednak, iż ta infrastruktura jest w pełni przygotowana do pracy.

Pojemność zbiornika w Raciborzu wynosi 185 mln m3. Współpracuje z nim położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3.

Ponadto Odra została przygotowana do napływu dużej ilości wody, za pośrednictwem jazów, które zostają ustawione do przepuszczania wzbierającej wody.

– jeżeli chodzi o Opole i Opolszczyznę, rzeka Odra nie stanowi zagrożenia. Mieści się w korycie rzecznym i między wałami – zapewnia Linda Hofman.

Odra nie zaleje Opolszczyzny? Małe rzeki to duży problem

Zdecydowanie gorsza sytuacja jest na mniejszych rzekach województwa opolskiego. – To dotyczy powiatu prudnickiego i zapory w Jarnołtówku – mówi Linda Hofman.

Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Gliwicach i Wrocławiu wypracowały optymalne rozwiązanie, aby za sprawą pracy zbiorników Otmuchów i Nysa uniknąć nałożenia się na siebie fal powodziowych.

Obecnie utrzymywany jest odpływ ze zbiornika Nysa na poziomie 600 m3/s.

Poziom Odry w niedzielę 15 września na godz. 14.00 (wszędzie rośnie)

  • Koźle – 567 cm (stan ostrzegawczy 400 cm, alarmowy 500 cm)
  • Krapkowice – 567 cm (stan stan ostrzegawczy 340 cm, alarmowy 450cm)
  • Opole Groszowice – 553 cm (ostrzegawczy 500 cm, alarmowy 600 cm)
  • Brzeg – 501 cm (ostrzegawczy 460 cm, alarmowy 530 cm)

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału