Odlewnia żeliwa w Dąbrowie Górniczej. realizowane są konsultacje

2 godzin temu

W Dąbrowie Górniczej rozpoczęły się konsultacje ekspertów z Brembo, firmy, która w Tucznawie planuje budowę odlewni żeliwa, a dziś prowadzi prace nad budową magazynu. To ta inwestycja, która od miesięcy budzi dużo emocji wśród lokalnej społeczności, przeciwko której odbywały się protesty.

  • Mieszkańcy sprzeciwiają się powstaniu inwestycji z obawy o ich zdaniem szkodliwe pyły
  • Z myślą o sprostowaniu, jak mówią przedstawiciele Brembo, wielu nieprawdziwych informacji wokół inwestycji, przez kilka dni są do dyspozycji mieszkańców Dąbrowy.

Jeszcze na początku tego roku, głos sprzeciwu mieszkańców Tucznawy był wyraźnie słyszalny. Ci sprzeciwiali się powstaniu inwestycji z obawy o ich zdaniem szkodliwe pyły, które jak mówili, miałyby unosić się na skutek działalności odlewni, powodowałyby zanieczyszczenie powietrza i tym samym wpływałyby niekorzystnie na zdrowie lokalnej społeczności.

– Odlewnia żeliwa to jest duża emisja różnych szkodliwych czynników, dlatego sprzeciwiamy się. Wszystko jest blisko domów, dwieście metrów przy samych działkach naszych, na których to działkach uprawiamy jakieś tam warzywa no i po prostu wszystko to trzeba będzie zostawić ugorem – mówił Jan Czerw, mieszkaniec Tucznawy [wypowiedź z 18.01.2024]

Jednocześnie lokalna społeczność zarzucała władzom Dąbrowy Górniczej, iż te bez konsultacji sprzedały teren, a głos społeczeństwa i ich obawy miały nie być słuchane. Wtedy też odbywały się spotkania wszystkich zainteresowanych stron. W związku z faktem, iż w połowie września Brembo złożyło wniosek o wydanie zgody środowiskowej na budowę odlewni, dziś uruchomiło punkt informacyjny dla mieszkańców, gdzie w wyznaczonych terminach eksperci będą odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące inwestycji. Ta, jak deklarują, ma być jedną z najnowocześniejszych tego typu, spełniająca wszystkie wymogi.

– Z punktu widzenia zanieczyszczenia środowiska czy choćby oddziaływania na środowisko, naszym celem jest to, aby wszystkie ewentualne oddziaływania zamknęły się na terenie naszej działki. Więc dla mieszkańców nie powinno być to w ogóle odczuwalne. Od samego początku, od momentu zakupu działki, informacja, która szła czy to z Urzędu Miasta, czy to od nas czy to ze strefy ekonomicznej była jasna: będziemy budować zakład odlewni, będzie to nowoczesny zakład, który powstanie na tej działce, która została nam wskazana przez strefę – mówi Marcin Tyrański, kierownik ds. BHP w Brembo Poland

Na pierwsze spotkanie z ekspertami we wtorek nie przyszedł nikt

O kolejnych terminach informuje Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej na swojej stronie internetowej, a zaplanowanych pozostało siedem spotkań, do udziału w których Brembo zachęca. Realizacja aktualnie trwających prac opiera się o pozwolenie na budowę, które Brembo posiada, a w tej chwili firma jest w trakcie jego zmiany, stąd złożenie raportu oddziaływania na środowisko, który będzie opiniowany przez wiele instytucji w całym regionie.

– w tej chwili po naszych wezwaniach do uzupełnienia dokumentacji, Brembo przedstawiło poprawiony raport oddziaływania na środowisko, który teraz wydział ochrony środowiska przekaże do zaopiniowania. Między innymi do urzędu marszałkowskiego, do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, do sanepidu, Wód Polskich. I na bazie tych opinii będzie dalej procedowany wniosek, będzie dalej prowadzona analiza wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla tego typu inwestycji na terenie strefy w Dąbrowie Górniczej – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Dziś strona społeczna, organizatorzy protestów nie chcieli komentować sprawy.

Autor: Fatima Orlińska

Idź do oryginalnego materiału