Odgłosy eksplozji w Jerozolimie. Rozbrzmiały syreny alarmowe

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Iran wystrzelił w sobotę w kierunku Izraela co najmniej 100 dronów kamikaze, a media spodziewają się również ataku przy użyciu pocisków rakietowych. Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, iż na bezpośredni atak z Iranu jego kraj odpowie tym samym.

Po północy czasu polskiego drony dotarły w pobliże Jerozolimy. W mieście słychać było odgłosy eksplozji. Izraelska armia poinformowała, iż w całym kraju „rozbrzmiały syreny alarmowe”.

Wszystko wskazuje na to, iż Izrael skutecznie neutralizował pierwszą falę irańskiego ataku. W przechwyceniu pocisków – jeszcze nad Syrią i Jordanią – aktywny udział brały amerykańskie i brytyjskie wojska.

„Z całą mocą potępiam lekkomyślny atak irańskiego reżimu na Izrael. Ataki te grożą zaognieniem napięć i destabilizacją regionu. Iran po raz kolejny pokazał, iż zamierza siać chaos na własnym podwórku” – napisał brytyjski premier Rishi Sunak w wydanym oświadczeniu.

Wielka Brytania będzie przez cały czas bronić bezpieczeństwa Izraela i wszystkich naszych regionalnych partnerów, w tym Jordanii i Iraku. Wraz z naszymi sojusznikami pilnie pracujemy nad ustabilizowaniem sytuacji i zapobieganiem dalszej eskalacji. Nikt nie chce dalszego rozlewu krwi” – dodał szef brytyjskiego rządu.

Iran zaatakował Izrael. Zmasowany atak dronów

Administracja USA spodziewa się, iż w ramach sobotniego ataku Iran wystrzeli łącznie ponad setkę dronów, a także dziesiątki rakiet manewrujących – podała telewizja NBC News, powołując się na amerykańskiego oficjela.

Przedstawiciel administracji zapewnił, iż USA i Izrael koordynują obronę przed atakiem i iż oba państwa są gotowe. Z kolei telewizja ABC News podała – powołując się na innego oficjela – iż na Izrael skierowane zostanie łącznie 400-500 dronów, nie tylko z Iranu, ale też z Libanu, Iraku i Syrii.

Atak na Izrael potępiło m.in. polskie MSZ. „Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych” – przekazano w komunikacie.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Pawlak: W ramach solidarności europejskiej policzmy wszystkich uchodźców, uwzględniając Ukrainę/Polsat News/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału