Odbudowa po powodzi i budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz wyzwania stojące przed gminami w związku z obowiązującą od 1 stycznia o ochronie ludności i obronie cywilnej. Te kwestie zdominowały dzisiejsze spotkanie wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z opolskimi samorządowcami w Łosiowie.
– To była ponad godzinna rozmowa o tym, co się udało, a także o tym, co należy jeszcze zrobić w kwestii przywrócenia normalności na terenach popowodziowych. Coś, co płynie z ust samorządowców, jak i mieszkańców dotkniętych wielką wodą, to ogromne uznanie i szacunek dla polskich żołnierzy. Wojska Inżynieryjne, Wojska Obrony Terytorialnej, wojska operacyjne jako całość wykonały gigantyczną pracę. przez cały czas biorą udział w odbudowie zniszczonych terenów, dróg, mostów. Wyzwaniem jest działanie związane z usuwaniem skutków powodzi, ale także to, aby zabezpieczyć się na przyszłość przez tragicznymi skutkami powodzi. Mamy w tym roku zaplanowane uruchomienie obrony cywilnej i budowę ochrony ludności. Na ten cel przewidzieliśmy w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej około 6 miliardów złotych – mówi Kosiniak-Kamysz.
Jak dodaje wicepremier, w ramach realizacji ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewidziane są między innymi: budowa schronów i miejsc schronienia, wparcie strażaków i organizacji pozarządowych w działalności na rzecz bezpieczeństwa, szkolenia w placówkach oświatowych, czy zabezpieczenie na poziomie powiatów, a choćby gmin w magazyny rezerw strategicznych.
Kosiniak-Kamysz poinformował również o przedłużeniu operacji Feniks do końca kwietnia. Jednocześnie dodał, iż Wojsko Polskie zostanie na terenach dotkniętych powodzią dopóki będzie taka potrzeba, a termin zakończenia operacji może ulec przesunięciu. w tej chwili żołnierze przez cały czas wspierają prace w Lewinie Brzeskim, czy w Głuchołazach. Działają również w województwie dolnośląskim.
Władysław Kosiniak-Kamysz:
Autor: Anna Kurc