Od przyszłego roku Wigilia w Polsce będzie oficjalnie dniem wolnym od pracy

bialyorzel24.com 3 tygodni temu

Od 2025 roku Wigilia Bożego Narodzenia będzie w Polsce dniem wolnym od pracy. Decyzja ta, wprowadzona na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm pod koniec listopada, budzi wiele emocji, zarówno wśród obywateli, jak i ekspertów zajmujących się gospodarką. Dodatkowo nowelizacja uchwalona na początku grudnia zakłada, iż choć Wigilia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracujących w usługach, to jednak trzy niedziele przed Wigilią będą handlowe. Wprowadzono też jednak pewne zabezpieczenie dla pracowników, stanowiące, iż w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele.

W wielu polskich domach jedną z wigilijnych tradycji jest wspólne ubieranie choinki. Od przyszłego roku na celebrowanie takich chwil Polacy będą mogli poświęcić cały dzień. Fot. Archiwum WEM

Szansa dla rodzin…

Wigilia Bożego Narodzenia jest jednym z najważniejszych dni w roku dla wielu Polaków. Jest to czas, który tradycyjnie spędza się w gronie najbliższych, przygotowując się duchowo i organizacyjnie do Bożego Narodzenia. Charakterystyczne elementy Wigilii, takie jak dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd czy przygotowanie dwunastu potraw, są głęboko zakorzenione w polskiej kulturze. Dla wielu rodzin ten dzień jest bardziej święty niż samo Boże Narodzenie, ponieważ symbolizuje harmonię i bliskość międzyludzką.

Wprowadzenie dnia wolnego od pracy na Wigilię pozwoli Polakom na spokojne przygotowanie się do tego dnia bez konieczności łączenia obowiązków zawodowych z intensywnymi przygotowaniami domowymi. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego „nadanie Wigilii statusu dnia ustawowo wolnego od pracy wydaje się zgodne z praktyką i potrzebami społecznymi”.

…wyzwanie dla gospodarki

Wolna Wigilia to jednak nie tylko korzyści społeczne. Eksperci wskazują na koszty tego rozwiązania dla gospodarki. Według wstępnych szacunków, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego może kosztować polską gospodarkę choćby 6 miliardów złotych rocznie, co stanowi znaczne obciążenie dla małych i średnich przedsiębiorstw. – Każdy dodatkowy dzień wolny wiąże się z określonymi skutkami dla organizacji pracy oraz budżetu państwa – podkreśla prof. Jan Klimek, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.

Największe wyzwania dotyczą branż takich jak handel, usługi czy produkcja świątecznych wypieków, gdzie Wigilia jest jednym z najbardziej intensywnych dni pracy. Dodatkowy dzień wolny może wymusić na przedsiębiorcach konieczność pracy w nadgodzinach w dniach poprzedzających Wigilię, co wpłynie na wzrost kosztów. Na pewno nie będzie to też rozwiązanie cieszące pracowników, którzy tuż przed świętami mogą być postawieni w sytuacji konieczności wyrabiania nadgodzin.

Politycy podzieleni

Polityczne podziały w tej kwestii odzwierciedlają różne podejścia do priorytetów państwa – czy powinno ono wspierać przede wszystkim rodzinę, czy też gospodarkę?

Za wprowadzeniem dnia wolnego na Wigilię opowiedziały się partie takie jak Lewica, Koalicja Obywatelska i Polska 2050. Projekt ustawy został zaproponowany przez Lewicę, która argumentowała, iż „Polacy zasługują na to, by ten szczególny dzień spędzić z rodziną, a nie w pracy”. – Koszty wprowadzenia projektu dot. wolnej Wigilii będą naprawdę znikome. Za to niejedna rodzina stanie się silniejsza i po prostu szczęśliwsza – mówiła w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zwracają uwagę, iż wiele osób Wigilię spędza nie tylko na przygotowaniach, ale też w podróży do domów rodzinnych.

Przeciwnicy, głównie pojedynczy posłowie z PiS i Konfederacji, wskazywali na zbyt wysokie koszty ekonomiczne tego rozwiązania. Były wiceminister finansów z ramienia PiS Piotra Patkowski argumentował, iż „każdy nowy dzień wolny to dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorców, których sytuacja po pandemii i w warunkach inflacji już jest trudna”. Z kolei Konfederacja zaproponowała wprowadzenie dnia wolnego na Wigilię w zamian za zniesienie innego dnia ustawowo wolnego, na przykład Trzech Króli.

Ustawa przeszła jednak głosami większości – za było 403 posłów, przeciwko 10, a 12 wstrzymało się od głosu.

Jeszcze więcej wolnego?

Wolna Wigilia to nie nowość w Europie. W krajach takich jak Czechy, Słowacja, Portugalia czy Finlandia 24 grudnia od dawna jest dniem wolnym od pracy. Eksperci zwracają uwagę, iż gospodarki tych państw nie ucierpiały znaczną miarą z powodu tego dnia wolnego, a jakość życia obywateli uległa poprawie.

Obecnie w Polsce obowiązuje trzynaście ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. W 2024 roku oznaczało to 251 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy, w które wliczone zostały święta ustawowo wolne oraz weekendy. Wolny od pracy 24 grudnia będzie w Polsce czternastym dniem w katalogu dni świątecznych wolnych od pracy na mocy ustawy. Być może jednak na tym nie koniec, ponieważ jak podają polskie media, na początku grudnia do prezydenta Andrzeja Dudy trafiła specjalna petycja, której autorzy chcą, aby do dni ustawowo wolnych od pracy dopisać kolejną datę – 1 sierpnia. To dzień, w którym wspominane jest Powstanie Warszawskie. „Ten zryw niepodległościowy z 1944 r. pełni rolę doniosłego aksjomatu w najnowszej historii Polski, daje Polakom poczucie godności i niezależności, jak również wzmacnia poczucie tożsamości narodowej i dumy wynikającej z faktu, iż Polacy nie składają broni choćby w niełatwych i niesprzyjających warunkach” – napisali autorzy petycji. Warto też wspomnieć, iż już w Sejmie poprzedniej kadencji pojawił się obywatelski projekt ustawy, która do listy dni wolnych miała dodać jednocześnie i Wigilię, i Wielki Piątek, nie przełożył się jednak na przepisy.

Wprowadzenie dnia wolnego na Wigilię Bożego Narodzenia to krok, który chociaż niesie ze sobą konsekwencje ekonomiczne, to może przynieść wiele korzyści społecznych i kulturowych, pozwalając Polakom lepiej celebrować ten szczególny czas. I mimo wszelkich wątpliwości dotyczących tego rozwiązania, a odnoszących się do finansów państwa czy gospodarki jedno jest pewne – dla wielu Polaków Wigilia jako dzień wolny od pracy będzie miała ogromne znaczenie.

JLS

Święta państwowe w Polsce będące do tej pory dniami wolnymi od pracy:

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
  • 20 kwietnia – Wielkanoc
  • 21 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 3 maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja
  • 19 maja – Zielone Świątki
  • 30 maja – Boże Ciało
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia
Idź do oryginalnego materiału