Dwa resorty: Ministerstwo Ochrony Danych Osobowych i Ministerstwo Infrastruktury przygotowały projekt rozporządzenia, które ograniczy możliwość bezkarnego fotografowania pojazdów samochodowych należących do osób fizycznych i prawnych.
Obecnie jest tak, iż każdy może bez przeszkód uwieczniać na nośnikach cyfrowych i analogowych dowolny samochód. Powody są różne: kolekcjonerskie, dowodowe np. w przypadku wypadków i kolizji czy wreszcie dokumentujące przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.

Od 15 kwietnia właściciele pojazdów otrzymają nowe uprawnienia. Mogą wyrazić sprzeciw wobec fotografowania i wykorzystywania zdjęć swoich samochodów. Warunkiem jest umieszczenie na przedniej i tylnej szybie piktogramu ze stosowną informacją. Minimalna wymiary nalepki to 12×12 cm. W Dzienniku urzędowym nr 7/2025 zamieszczono obowiązujący wzór.
Takie rozwiązanie spowoduje, iż zdjęcia aut nie będą mogły służyć jako dowód np. w postępowaniach mandatowych, a także ograniczą możliwość dystrybuowania i powielania obrazów np. zabytkowych, kolekcjonerskich czterokołowców. Poza tym za bezprawne utrwalanie wizerunku przewidziano karę grzywny do 10 tys. złotych.
Zmiany w polskim prawie wymusiły przepisy przyjęte przez Parlament Europejski we wrześniu 2024 r., a ich inicjatorami były: Holandia, Portugalia, Belgia i Dania, a więc kraje, gdzie ochrona prywatności jest zapisana w konstytucji, a za jej naruszenie grożą bardzo wysokie kary.
→ (kk) / źródło: MODO / MI
1.04.2025
• grafika: graffiti24.pl
• więcej artykułów z tagiem #prawo: > tutaj