Od 1 czerwca 2025 roku zaczyna się nowy okres świadczeniowy. To oznacza, iż 800 plus będą mogły pobierać wyłącznie dzieci, które spełniają nowy warunek. Ściślej rzecz biorąc te, które chodzą do polskich placówek edukacyjnych. Warto też dodać, iż taki sam wymóg obejmie też świadczenie 300 plus, przeznaczone na zakup wyprawki szkolnej. Dlatego lepiej wiedzieć, na czym konkretnie on polega i kogo nie obejmuje.
REKLAMA
Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?
Będzie nowe kryterium dla beneficjentów 800 plus. Jednak nie obejmuje dwóch grup dzieci
Do tej pory jedynym wymogiem dla beneficjentów 800 plus było posiadanie niepełnoletniego dziecka. Teraz pojawi się drugi wymóg - konieczność realizacji obowiązku szkolnego (nauki) w polskich placówkach - zerówkach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Przy czym w dwóch przypadkach dzieci są zwolnione z realizacji owego obowiązku:
gdy są za małe na naukę (bądź mają odroczenie),
gdy są uczniami ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.
Poza byciem pełnoletnim i nierealizowaniem obowiązku szkolnego są jeszcze inne powody utraty świadczenia. 800 plus jest bowiem odbierane również w następujących przypadkach:
niezłożenie wniosku o przedłużenie pobierania 800 plus,
pobieranie podobnego świadczenia na małoletnią pociechę za granicą,
małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę,
małoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.
Niedługo nowy okres świadczeniowy. Beneficjenci 800 plus muszą złożyć wniosek
Jednym z powodów utraty 800 plus jest niezłożenie wniosku o przyznanie świadczenia na kolejny okres. Trzeba tu dodać, iż dopełnienie formalności do 30 kwietnia daje gwarancję zachowania ciągłości wypłat i ewentualne wyrównanie. Z kolei złożenie wniosku do końca maja sprawi, iż 800 plus zostanie wypłacone do końca czerwca. A jak to zrobić? w tej chwili można złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze tylko drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
poprzez platformę PUE ZUS,
w aplikacji mobilnej mZUS,
na portalu Emp@tia,
w bankowości elektronicznej.