Oczyszczalnia ścieków w Opolu przeszła czasochłonną i kosztowną modernizację. Obejmował szereg prac, nie tylko na terenie kompleksu w rejonie ulicy Wrocławskiej. Obejmował także usprawnienie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji, a także modernizację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Całość kosztowała blisko 212 mln zł, z czego ponad 103,5 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej.
Oczyszczalnia ścieków w Opolu po kompleksowej modernizacji
Jak zapewniają przedstawiciele spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu, oczyszczalnia ścieków po modernizacji daje nie tylko wymierne korzyści ekologiczne. Miasto ma też większą atrakcyjność inwestycyjną. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zwiększających efektywność całego systemu.
Po modernizacji instalacja ma większą przepustowość i skuteczniej oczyszcza ścieki, osiągając lepsze parametry. Jeszcze lepszy jest proces fermentacji osadów ściekowych. To pozwala wytwarzać biogaz, który WiK zamierza wykorzystywać do produkcji energii.
W ramach inwestycji oczyszczalnia ścieków w Opolu przeszła remont, rozbudowę i modernizację istniejących obiektów. Była też wymiana urządzeń, budowa nowych oraz likwidacja przestarzałych budynków, a także stworzenie nowoczesnego systemu monitoringu i sterowania. Równolegle rozbudowano i zmodernizowano sieć kanalizacji sanitarnej, przebudowując głowicę syfonu pod rzeką Odrą, kanalizację technologiczną w Stacji Uzdatniania Wody Zawada oraz realizując nowe odcinki sieci kanalizacyjnej i pompownię ścieków w Grotowicach.
Oczyszczalnia najbardziej nowoczesna w kraju
Zmodernizowano także laboratorium, dostosowując jego możliwości analityczne do potrzeb nowoczesnej oczyszczalni, wyposażając je w zaawansowany sprzęt badawczy, taki jak chromatograf gazowy i mikroskop z kontrastem fazowym. W ramach prac nad systemem zaopatrzenia miasta w wodę zlikwidowano starą stację uzdatniania wody Oleska, wywiercono nową studnię w Zawadzie oraz zmodernizowano tamtejszą stację uzdatniania w zakresie dezynfekcji wody.
Dodatkowo rozbudowano sieć wodociągową, wymieniając awaryjne odcinki oraz instalując wodomierze z możliwością zdalnego odczytu. Zakupiono także sprzęt do utrzymania sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, w tym pojazdy do udrażniania sieci. Projekt obejmował też zakup zestawu do bezwykopowej renowacji kanałów oraz wozu diagnostycznego do monitorowania stanu sieci.
Oczyszczalnia ścieków w Opolu po modernizacji nieformalnie działała już od jakiegoś czasu. W poniedziałek 9 września odbyło się oficjalne przecięcie wstęgi. Dodajmy, iż spółka WiK pozostaje w sporze z wykonawcą zadania. M.in. z tego powodu prace trwały dłużej od założeń.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.