OC Media: Biden wezwał Alijewa do sfinalizowania porozumienia pokojowego do 2025 roku

1 dzień temu

Prezydent USA Joe Biden wezwał prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa do zawarcia porozumienia pokojowego z Armenią do końca 2024 roku. Biden podkreślił swoje osobiste zaangażowanie w osiągnięcie tego celu, wspominając o „krokach”, które USA są gotowe podjąć.

W liście dostarczonym Alijewowi 21 października, Biden stwierdził, iż jego zdaniem Azerbejdżan i Armenia poczyniły „ trwały postęp ” w kierunku porozumienia pokojowego, które znormalizowałoby stosunki między obydwoma krajami.

Zaznaczając, iż kompromisy i kreatywność są konieczne, Biden podkreślił swoje zaangażowanie we wspieranie porozumienia pokojowego i wezwał Alijewa do jego sfinalizowania w tym roku.

„Chcę zapewnić, iż Stany Zjednoczone są gotowe wspierać trwały i sprawiedliwy pokój między Azerbejdżanem a Armenią, który ostatecznie zakończy stulecia konfliktu” – powiedział Biden.

„Porozumienie pokojowe nie tylko zabezpieczy suwerenność i integralność terytorialną Azerbejdżanu, ale także wpłynie na cały region, torując drogę dla zwiększonego handlu, inwestycji i więzi między Europą a Azją Środkową” – dodał Biden.

Na końcu listu amerykański prezydent napisał, iż poprosił starszego dyrektora ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Michaela Carpentera, o poinformowanie Alijewa o „niektórych krokach, które jesteśmy gotowi podjąć, a także o uzyskanie opinii na temat dyskusji z Armenią”.

Wręczając list Alijewowi w poniedziałek, Carpenter zwrócił szczególną uwagę na wsparcie USA dla szybkiego podpisania porozumienia pokojowego między Armenią a Azerbejdżanem, potwierdzając, iż Stany Zjednoczone są mocno zaangażowane w przyspieszenie tego procesu.

W odpowiedzi na list i spotkanie Alijew oskarżył Armenię, iż wciąż nie podpisała porozumienia. Powtórzył, iż „roszczenia terytorialne” Armenii wobec Azerbejdżanu są kluczową przeszkodą w sfinalizowaniu porozumienia pokojowego.

Po rozmowie z Alijewem Carpenter spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Dżejhunem Bajramowem. Według azerbejdżańskich prorządowych mediów omówili oni proces normalizacji stosunków między Azerbejdżanem a Armenią, a także znaczenie zwiększenia wysiłków na rzecz stworzenia pozytywnej dynamiki w stosunkach między Azerbejdżanem a USA.

Bajramow powiedział również, iż „najpoważniejszą przeszkodą w podpisaniu ostatecznego porozumienia pokojowego jest zachowanie roszczeń terytorialnych wobec Azerbejdżanu w wielu dokumentach prawnych i politycznych tego kraju, zwłaszcza w konstytucji Armenii”.

Azerbejdżan często twierdził, iż konstytucja Armenii zawiera roszczenia terytorialne, odnosząc się do deklaracji niepodległości, która pojawia się w jej preambule. Sama deklaracja zawiera wspólną decyzję Armeńskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i Rady Karabachu w sprawie „zjednoczenia Armeńskiej SRR i Górskiego Karabachu”.

Od końca sierpnia 2024 r. Armenia proponuje podpisanie tymczasowego traktatu pokojowego w oparciu o artykuły uzgodnione z Azerbejdżanem. Azerbejdżan odrzucił propozycję Armenii, mimo iż zaproponował to wcześniej w tym roku.

Źródło: oc-media.org

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału