"Obudz sie!"

grazynarebeca5.blogspot.com 1 rok temu

AUTOR: TYLER DURDEN

ŚRODA, 23 SIE 2023 - 05:25 AM

Autor: Jeffrey Tucker via DailyReckoning.com,


Ostatnie trzy i pół roku to czas ogromnych wstrząsów.




Wpłynęło to na politykę, gospodarkę, kulturę, media i technologię. Nie chodzi tylko o rozprzestrzenianie się rozkładu gospodarczego, kulturowego i demograficznego. Z pewnością miliony i miliardy istnień ludzkich zostały zniszczone, ale ma to również duży wpływ na sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat.

To, czemu kiedyś ufaliśmy, teraz wątpimy, a choćby nie wierzymy w nowe nawyki. Proste kategorie zrozumienia, które kiedyś stosowaliśmy, aby nadać sens światu, zostały przetestowane, zakwestionowane, a choćby obalone. Stare formy zobowiązań ideologicznych otworzyły drogę do nowych.

Dotyczy to zwłaszcza intelektualistów. A w każdym razie powinien.

Jeśli przez te lata nie zmieniłeś swojego myślenia pod jakimś względem, jesteś albo prorokiem, śpiącym, albo zaprzeczasz.

Sposób, w jaki działają dziś media społecznościowe, influencerzy niechętnie się do tego przyznają, aby nie ryzykować swoich zwolenników zbudowanych z wcześniejszego krajobrazu kulturowego. Naprawdę szkoda.

Nie ma nic złego w zmienianiu, dostosowywaniu, migrowaniu i wołaniu prawdy, choćby jeżeli jest to sprzeczne z tym, co kiedyś powiedziałeś lub jak kiedyś wierzyłeś.

Nie ma potrzeby zmieniać swoich zasad ani ideałów. To, co powinno się zmienić w świetle dowodów, to wasza ocena problemów i zagrożeń, wasze spojrzenie na względne priorytety skupienia, wasze postrzeganie funkcjonalności struktur instytucjonalnych, wasza świadomość problemów i obaw, o których mialiście ograniczoną wcześniejszą wiedzę, wasze polityczne i kulturowe powiązania i tak dalej.

Obecnie wydaje się, iż ta migracja intelektualna dotknęła głównie lewicę. Prawie codziennie prowadzę te same rozmowy z ludźmi osobiście, przez telefon lub online. Pochodzi od wyborcy Obamy i kogoś o tradycyjnie "liberalnych" poglądach.

Era COVID całkowicie zszokowała ich tym, co odkryli o własnym plemieniu. Wcale nie są liberalni.

Poparli powszechną kwarantannę, przymusowe zakrywanie twarzy, a następnie obowiązkowe szczepienia forsowane przez finansowany z podatków monopol korporacyjny. Troska o prawa człowieka, wolności obywatelskie i dobro wspólne nagle wyparowała. Potem oczywiście zwrócili się do najbardziej dosadnego instrumentu ze wszystkich: cenzury.

Trauma odczuwana przez pryncypialnych ludzi, którzy wyobrażali sobie, iż są "po lewej stronie", jest namacalna.

Ale to samo dotyczy ludzi "na prawicy", którzy byli przerażeni, widząc, iż to Trump i jego administracja dali zielone światło blokadom, wydali wiele bilionów na wymuszanie przestrzegania COVID, a następnie rzucili publiczne pieniądze na Big Pharmę, aby przyspieszyć strzał, omijając wszystkie standardy konieczności, bezpieczeństwa i skuteczności.

Obietnica "uczynienia Ameryki znowu wielką" zakończyła się zniszczeniem od wybrzeża do wybrzeża. Dla zwolenników Trumpa ta świadomość, iż wszystko wydarzyło się pod ich bohaterem, jest trudna do zniesienia, triangulacja lin-a-dope.

Co jeszcze dziwniejsze, to "nigdy nie Trumpersi" na prawicy najsilniej popierali blokady, maski i nakazy strzelania.

Libertarianie to zupełnie inna historia, która niemal przekracza zrozumienie. Wśród wyższych szczebli tej frakcji w środowisku akademickim i think tankach cisza od samego początku, a choćby lat później, była naprawdę ogłuszająca

Zamiast przeciwstawić się totalitaryzmowi, do czego przygotowała ich cała tradycja intelektualna, wykorzystali swoją sprytną heurystykę, aby usprawiedliwić zniewagi wobec podstawowych wolności, choćby wolności zrzeszania się.

Więc tak, obserwowanie, jak własne plemię pogrąża się w karierowiczostwie i przymusie, jest dezorientujące. Ale problem sięga jeszcze głębiej. Najbardziej uderzającym sojuszem naszych czasów było obserwowanie zakrętu elit w rządzie, mediach, technologii i środowisku akademickim.

Rzeczywistość rozsadza tradycyjny podział na publiczne i prywatne, który od wieków dominował w ideologicznej dyskusji.

Ten plik binarny jest ładnie reprezentowany przez rzeźbę przed Federalną Komisją Handlu.

Pokazuje mężczyznę powstrzymującego konia. To człowiek kontra bestia, zupełnie inne gatunki i zupełnie inne interesy, jeden domagający się pójścia do przodu, a drugi go powstrzymujący.

Celem rzeźby jest uczczenie roli rządu (człowieka) w kontrolowaniu handlu (przemysłu). Przeciwne stanowisko potępiałoby rząd za kontrolowanie przemysłu.

Ale co, jeżeli rzeźba jest czystą fantazją choćby w samej swojej strukturze?

W rzeczywistości koń albo niesie człowieka, albo ciągnie wózek, który niesie człowieka. Czy współpracują ze sobą w ramach partnerstwa, które jest sprzymierzone przeciwko konsumentom, akcjonariuszom, małym przedsiębiorstwom, klasie robotniczej i ogólnie ludziom?

Ta świadomość – sama istota tego, co zostało nam ujawnione w trakcie reakcji na COVID – całkowicie rozbija podstawowe założenia stojące za dominującymi ideologiami naszych czasów i sięgającymi daleko w przeszłość.

Uświadomienie sobie tego wymaga ponownej kalibracji ze strony uczciwych myślicieli.

Musiałem przewartościować moje własne ukochane przekonania na temat rynków i polityki, co było bolesne pod wieloma względami. Ale to było konieczne.

Poniżej zabieram Cię w tę podróż - i pokazuję, dlaczego musimy dostosować nasze myślenie, aby dostosować się do nowych realiów. Czytaj dalej.

łuski wypadły mi z oczu


Przeglądałem archiwum pism z 2010 roku w poszukiwaniu jakiegoś wglądu lub ewentualnie czegoś do przedruku. Znalazłem setki artykułów. Żaden z nich nie wyskoczył na mnie jako koniecznie zły, ale znudziła mnie ich powierzchowność. Tak, są na swój sposób zabawne i fascynujące, ale co dokładnie ujawniły?

Nie było produktu konsumenckiego niegodnego rapsodycznego świętowania, żadnej popowej melodii ani filmu, który nie wzmocniłby moich uprzedzeń, żadnej nowej technologii lub firmy niezasługującej na moją najwyższą pochwałę, żadnego trendu w kraju, który byłby sprzeczny z moją koncepcją postępu wokół nas.

Niezwykle trudno jest odtworzyć starszy stan umysłu, ale pozwól mi spróbować. Widziałem siebie jako kompozytora hymnów do materialnego postępu wokół nas, cheerleaderkę chwały wszystkich sił rynkowych. Żyłem z tym publiczno-prywatnym układem binarnym.

Wszystko, co było dobre na świecie, pochodziło z sektora prywatnego, a wszystko, co było złe, pochodziło z sektora publicznego. To łatwo stało się dla mnie uproszczoną, dobrą i złą koncepcją wielkiej walki, a także zaślepiło mnie na sposoby, w jakie te dwa idealne typy grają razem w prawdziwym życiu.

Uzbrojony w tę ideologiczną broń, byłem gotów podbić świat.

I tak Big Tech przyszło na masowe świętowanie ode mnie, choćby do tego stopnia, iż całkowicie zignorowałem ostrzeżenia o schwytaniu i inwigilacji. Miałem w głowie model – migracja do sfery cyfrowej była emancypacyjna, podczas gdy przywiązanie do świata fizycznego pogrążało się w stagnacji – i nic nie mogło mnie z niego wyrwać.

Pośrednio przyjąłem również triumfalistyczny styl myślenia "końca historii", który pasuje do pokolenia, które widziało, jak wolność wygrała wielką walkę zimnowojenną.

I tak ostateczne zwycięstwo wolności było zawsze na wyciągnięcie ręki, przynajmniej w mojej rozgorączkowanej wyobraźni.

Dlatego lockdowny były dla mnie takim szokiem. Poleciało w obliczu linearnej struktury narracji historycznej, którą zbudowałem dla siebie, aby nadać sens światu.

Dlatego najlepszym porównaniem lat COVID może być Wielka Wojna, globalna katastrofa, która po prostu nie powinna się wydarzyć w oparciu o dziki optymizm kultywowany w epokach pozłacanych i wiktoriańskich dekad wcześniej.

Fundamenty pokoju i postępu stopniowo ulegały erozji i przygotowywały drogę do straszliwej wojny, ale to pokolenie obserwatorów nie widziało jej po prostu dlatego, iż jej nie oczekiwała.

Oczywiście, i wyjątkowo, o ile wiem, pisałem o perspektywie pandemicznych blokad przez ostatnie 15 lat. Czytałem ich badania, wiedziałem o ich planach i śledziłem ich gry zarodkowe. Podniosłem świadomość i wezwałem do twardych ograniczeń tego, co państwo może zrobić podczas pandemii.

Jednocześnie przyzwyczaiłem się do traktowania świata akademickiego i intelektualnego jako czegoś zewnętrznego wobec porządku społecznego. Innymi słowy, nigdy nie wierzyłem, iż te kiepskie idee kiedykolwiek przenikną do naszej własnej rzeczywistości.

Podobnie jak wielu innych, zacząłem postrzegać intelektualną dyskusję i debatę jako wymagającą i najprzyjemniejszą grę towarzyską, która miała niewielki wpływ na świat. Wiedziałem na pewno, iż żyją szaleńcy, którzy marzyli o powszechnym oddzieleniu ludzi i podbiciu mikrobiologicznej planety siłą.

Zakładałem jednak, iż struktury społeczeństwa i trajektoria historii zawierają zbyt wiele inteligencji, aby faktycznie wdrożyć takie złudzenia. Fundamenty cywilizacji były zbyt silne, by mogły zostać zniszczone przez bełkot, a przynajmniej tak mi się wydawało.

To, co przeoczyłem, to kilka czynników.

  • Po pierwsze, nie rozumiałem zakresu wzrostu, niezależności i władzy państwa administracyjnego oraz niemożności kontrolowania jego władzy poprzez wybieralnych przedstawicieli. Po prostu nie przewidziałem pełni jego zasięgu.

  • Po drugie, nie rozumiałem, w jakim stopniu przemysł prywatny rozwinął w pełni robocze stosunki ze strukturami władzy w swoich własnych interesach przemysłowych.

  • Po trzecie, przeoczyłem sposób, w jaki rozwinęła się konsolidacja i kooperacja między firmami farmaceutycznymi, zdrowiem publicznym, przedsiębiorstwami cyfrowymi i organami medialnymi.

  • Po czwarte, nie doceniłem tendencji opinii publicznej do porzucania wiedzy zgromadzonej z przeszłej mądrości. Na przykład, kto by uwierzył, iż ludzie zapomną to, co kiedyś wiedzieli, choćby z tysięcy lat doświadczenia, o ekspozycji i naturalnej odporności?

  • Po piąte, nie przewidziałem, w jakim stopniu wysokiej klasy profesjonaliści zrezygnują ze wszystkich zasad i przychylą się do nowych priorytetów politycznych hegemona rządu/mediów/technologii/przemysłu. Kto by pomyślał, iż nic z głównych tematów pieśni i filmów patriotycznych nie utknie, gdy będzie to miało największe znaczenie?

  • Po szóste, i to jest chyba moja największa intelektualna porażka, nie widziałem, jak sztywne struktury klasowe mogłyby karmić sprzeczne interesy między klasą zawodową pracowników laptopów a klasą robotniczą, która wciąż potrzebuje świata fizycznego, aby osiągnąć swoje cele.

16 marca 2020 r. klasa laptopów spiskowała w wymuszonej cyfryzacji świata w imię kontroli patogenów, a odbyło się to kosztem około dwóch trzecich populacji, która zależała od interakcji fizycznych dla ich utrzymania i dobrego samopoczucia psychicznego.

Ten aspekt konfliktu klasowego – który zawsze uważałem za marksistowskie złudzenie – stał się cechą definiującą całe nasze życie polityczne. Zamiast tego brak empatii ze strony klasy zawodowej był widoczny wszędzie, od opinii akademickiej po doniesienia medialne. Było to społeczeństwo chłopów pańszczyźnianych i panów.

Dla tych, którzy są badaczami, pisarzami, naukowcami lub po prostu ciekawskimi ludźmi, którzy chcą lepiej zrozumieć świat – a choćby go ulepszyć – tak głęboko zaburzony intelektualny system operacyjny jest okazją do głębokiej dezorientacji. Jest to również czas, aby podjąć przygodę, ponownie skalibrować się i zabrać się za naprawę i znalezienie nowej ścieżki.

Kiedy wasz system ideologiczny i lojalność polityczna nie zapewniają mocy wyjaśniającej, której szukamy, nadszedł czas, aby je poprawić lub całkowicie z nich zrezygnować.

Nie każdy jest w stanie sprostać temu zadaniu. Rzeczywiście, jest to główny powód, dla którego tak wielu chce zapomnieć o ostatnich trzech i pół roku. Woleliby raczej zamknąć oczy na nową rzeczywistość i wrócić do swoich intelektualnych stref komfortu.

Dla każdego pisarza lub myśliciela uczciwości nie powinno to być opcją. Choć może to być bolesne, najlepiej jest po prostu przyznać, gdzie popełniliśmy błąd i wyruszyć na poszukiwanie lepszej ścieżki. Dlatego tak wielu z nas przyjęło paradygmat zwany "testem COVID". Niewielu przechodzi. Większość zawodzi. Ponieśli porażkę w szokująco publiczny i niewybaczalny sposób: lewicowy, prawicowy i libertariański.

Influencerzy, którzy tak bardzo ponieśli porażkę w tych latach i jeszcze się do tego nie przyznali, nie zasługują ani na uwagę, ani na szacunek. Ich próba udawania, iż nigdy się nie mylili, a następnie pójścia dalej, jakby nic się nie stało, jest żenująca i haniebna.

Ale ci, którzy godzą się z otaczającym nas wrakiem i starają się zrozumieć jego przyczyny i drogę naprzód, zasługują na wysłuchanie i uznanie. Bo to właśnie ci ludzie robią wszystko, co w ich mocy, aby uratować świat przed kolejną rundą katastrofy.

Co do reszty, zajmują przestrzeń powietrzną i powinny, w sprawiedliwym świecie, udzielać korepetycji dzieciom z utratą wiedzy i dostarczać posiłki poszkodowanym przez szczepionki.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Idź do oryginalnego materiału