W środę w Koneckim Centrum Kultury miała miejsce jedna z dwóch najważniejszych sesji Rady Miasta i Gminy Końskie. Podczas niej radni decydowali o wotum zaufania oraz absolutorium dla burmistrza miasta i gminy Końskie. W obu przypadkach większość opowiedziała się za włodarzem. Całą sesję możecie obejrzeć TUTAJ, do czego zachęcamy.
W pierwszej części sesji około 50 minut trwała informacja o pracy między sesjami, którą przedstawił burmistrz miasta i gminy Krzysztof Obratański. Włodarz mówił przede wszystkim o wykonywanych i kończących się inwestycjach. Rozpoczął od Sielpi, gdzie wykonawca oddał wieloletnią inwestycję, natomiast wymaga ona ogromnej ilości drobnych poprawek – w tej chwili sporządzana jest lista zadań, które firma będzie musiała poprawić. Najważniejsze z nich to sanitariaty, które nie są gotowe. Wiele problemów jest także z polem kampingowym.
Burmistrz Obatański mówił kolejno także o rewitalizacji Parku Miejskiego, budowie Muzeum Ziemi Koneckiej, powstających nowych halach sportowych na terenie gminy oraz świetlicach wiejskich, które są w budowie w wielu sołectwach. Potem przyszedł czas na pytania do przedstawionej informacji. Najwięcej dotyczyło Sielpi – tutaj jak zwykle brylował radny Ernest Kruk. W tej serii pytań głos zabierało jednak bardzo wielu rajców, i co nie zawsze jest oczywiste, większość pytań było na wysokim poziomie merytorycznym.
Radni pytali też między innymi o: powstającą nową salę konferencyjną w Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich, stan zaawansowania robót przy świetlicach wiejskich. Radny Kozerawski krytykował publiczne Radio Kielce za interwencję wykonywaną w sprawie budowy kładki łączącej centrum Końskich ze Starym Młynem – jego zdaniem audycja była politycznym zamówieniem. Natomiast radni Słoka i Galant narzekali na brak działania władz województwa w sprawie remontu drogi wojewódzkiej w Nieświniu.
Głos zabierali też między innymi: Helena Rozmus, Katarzyna Serek, Paweł Pisiałek. Na pytania odpowiadał burmistrz Obratański, ale i gminni naczelnicy. Warto obejrzeć całą dyskusję TUTAJ.
Dalsza część sesji to raport o stanie gminy za rok 2022 i pytania do niego. I w tym przypadku aktywna była większość radnych, a odpowiadali: burmistrz Obratański, jego zastępca Krzysztof Jasiński oraz skarbnik gminy Beata Lis. Niektórzy z radnych deklarowali jak zagłosują i dlaczego – na przykład Ernest Kruk zapowiedział, iż wstrzyma się w głosowaniu nad wotum zaufania, ponieważ burmistrz obiecał mu, iż w Sielpi zostaną wybudowane kładki dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które i dla nich udostępnią trakt spacerowy, a zadanie to dotychczas nie zostało wykonane. Obratański odpowiedział mu, iż kładki będą, a wykonawca już wielokrotnie był informowany o tym, iż muszą one się pojawić. O tym, iż się wstrzyma w głosowaniu poinformowała też radna Helena Rozmus.
Ciekawostką jest, iż w tej części Ewa Samson apelowała też o budowę pomnika Jana Pawła II w centrum Końskich.
W końcu doszło do głosowania nad wotum zaufania: 15 radnych był za, 5 wstrzymało się (Mariusz Brzozowicz, Ewa Samson, Barbara Galant, Ernest Kruk, Helena Rozmus), z kolei nieobecna na sesji była Lidia Wiśniewska.
Po tym punkcie głos zabrał burmistrz Obratański –„Chciałbym podziękować za to głosowanie i jego wynik, choć wiem, iż z punktu widzenia pewnej personalizacji polityki gminnej to wyraz odniesienia do osoby, a nie do dokumentu. Mam wrażenie, iż nie wszyscy w jednakowym stopniu odnieśli się do cyfr, zapisów, rezultatów funkcjonowania gminy, która nie jest sprawą jednej osoby. To działalność wszystkich instytucji, jednostek, spółek. To praca zespołowa. Myślę, iż może nie do końca wszyscy mają świadomość jaki rok podsumowaliśmy. Ja jestem związany z samorządem bardzo długo i nie przeżyłem jeszcze tak trudnego roku. Roku, w którym jeszcze nie wyszliśmy z pandemii, a już zaczęła się wojna, roku w którym mieliśmy masowe zjawisko rozstawania się wykonawców z inwestycjami, konieczności dramatycznego poszukiwania nowych, inflacji, która uderzała i w przedsiębiorców i inwestorów. Wtłaczały się duże ilości osób uciekających przed wojną. To był rok, w którym i Państwo i samorządy i zwykli obywatele stanęli na wysokości zadania by tym ludziom udzielać pomocy. W tym dramatycznym okresie zdołaliśmy znakomitą większość spraw poprowadzić do szczęśliwego końca […] Gmina Końskie w ubiegłym roku przeżyła pozytywną rewolucję. Zmieniło się miasto, zmieniły się wioski, zmieniło się nasze otoczenie. o ile tego nie doceniamy to dlatego, iż chcemy by było jeszcze lepiej. To ludzkie oczekiwanie by było lepiej, ale trzeba przymierzyć to do możliwości. Chciałbym byście mieli Państwo świadomość skali – gmina Końskie na wydatki inwestycyjne wydała najwięcej w swojej historii i jest to kwota trzech zsumowanych ze sobą całych budżetów sąsiadujących z nami gmin wiejskich […] Bardzo dziękuję tym z Państwa, którzy za tym wotum zaufania głosowali, bardzo dziękuję za pracę w tym trudnym okresie, a ponieważ jest to ostatnie w tej kadencji głosowanie to będziemy mogli ze świadomością dobrze wykonanej pracy iść w przyszłość, dokończyć tę kadencję i budować coś fajnego dla naszych mieszkańców” – mówił włodarz.
Potem debatowano nad sprawozdaniem finansowym z wykonania budżetu miasta i gminy w Końskich. Radni ponownie pytali – tym razem o konstrukcję budżetu. Odczytano też pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat realizacji budżetu przez konecki samorząd. W dalszej części nastąpiło głosowanie nad absolutorium dla burmistrza za wykonanie budżetu za 2022 rok. I tutaj wszyscy obecni radni zagłosowali za.
Kolejne punkty sesji to głosowania między w innymi w sprawie podwyższenie kapitału zakładowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Końskich, ale i dotyczące zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz budżecie samorządu. Na koniec spotkania rajców był czas na komunikaty, oświadczenia, wolne wnioski i sprawy różne.
Zdjęcia (M. Zaleśny):